Większość młodych mam zgodnie przyznaje, że kompletowanie wyprawki dla niemowlaka to najprzyjemniejszy etap oczekiwania na maluszka.

Współcześni rodzice mają jednak nieco utrudnione zadanie – informacje o toksycznych substancjach, certyfikatach, oznaczeniach i zmieniających się zalecaniach potrafią zestresować nawet najbardziej odpornych! Dziś podpowiadamy na co naprawdę warto zwrócić uwagę i jak wygląda bezpieczna wyprawka dla niemowlaka. 

Plastik fantastic 

Eko rodzicielstwo to trend, który zatacza coraz szersze kręgi – i świetnie! Wyprawka dla niemowlaka do szpitala i na pierwsze tygodnie życia w domu powinna składać się przede wszystkim z naturalnych, bezpiecznych dla maluszka materiałów, a tam, gdzie trzeba zastąpić je tworzywami syntetycznymi, z produktów oznaczonych odpowiednimi certyfikatami

To prawda, że plastik plastikowi nie równy, a poszczególne jego rodzaje inaczej wpływają na nasze zdrowie. Nie da się jednak ukryć, że nie ma plastiku całkowicie obojętnego dla organizmu ludzkiego, tym bardziej dla najmłodszych maluszków. Jeśli Wasza wyprawka dla niemowlaka składa się produktów z oznaczeniem BPA Free czy to znaczy, że możecie spać spokojnie? Nie do końca. Producenci szybko nauczyli się zastępować cieszący się złą sławą bisfenol A (BPA) innymi substancjami, które wcale nie są mniej groźne, jedynie – mniej medialne. 

Dlatego wyprawka dla noworodka do szpitala powinna składać się z produktów z certyfikatem Bezpieczny dla dziecka lub pozytywną opinią Instytutu Matki i Dziecka, a tam, gdzie się da najlepiej zastępować zwykły plastik silikonem medycznym lub naturalnym, ekologicznym kauczukiem hevea. 

Delikatny jak… „pupcia niemowlęcia”

Czy wyprawka dla niemowlaka musi składać się z dużej ilości specjalistycznych kosmetyków? Zdecydowanie nie. Noworodek i niemowlak nie powinien być kąpany co dzień, by nie zaburzyć naturalnego mikrobiomu na poziomie skóry. Warto zainwestować w podstawowe kosmetyki do mycia maluszka i pielęgnacji okolic wrażliwych na odparzenia i otarcia, które będą produktami ekologicznymi, posiadającymi certyfikat Ecocert, AllergyCertyfied lub Rekomenadację Polskiego Towarzystwa Alergologicznego. Wyprawka dla niemowlaka złożona z produktów z tymi oznaczeniami, będzie najbezpieczniejszym wyborem. Pamiętajcie, że sama informacja na opakowaniu o tym, że kosmetyk jest naturalny, ekologiczny lub hipoalergiczny, niepotwierdzona odpowiednim certyfikatem, na ogół jest niezgodna z prawdą.

Ubranka dla maluszka

Bezpieczna wyprawka dla niemowlaka stawia na naturalne, ekologiczne tkaniny: muślin, bambus, bawełnę PIMA i ekologiczną bawełnę (ta produkowana na skalę przemysłową często jest bardzo zanieczyszczona). Zdecydowanie lepszym wyborem jest zakup mniejszej ilości ubranek wysokiej jakości niż stawienie na hurtowe ilości słabych gatunkowo body i pajacyków. Kompletując maleńkie ubranka pamiętajcie więc, że najpiękniejsza wyprawka dla niemowlaka to ta złożona z tekstyliów z certyfikatem GOTS i Oek-Tex.