Wraz z końcem pierwszego trymestru, kończy się czas największych obaw i niepewności, związanych z zagrożeniem ciąży. Drugi trymestr to czas radości, marzeń i planów, związanych ze zbliżającym się terminem porodu. Ustają przykre dolegliwości, poprawia się samopoczucie i kondycja psychiczna – przyszłe mamy wręcz promienieją. Mimo iż drugi trymestr ciąży to spokojny czas, wiąże się z nim jednak mnóstwo zmian i przełomowych chwil. Co warto wiedzieć o tym okresie i czego spodziewać się po własnym organizmie?

II trymestr – rozwój ciąży

Drugi trymestr ciąży jest liczony od 14 tygodnia ciąży, a trwa aż do 27 tygodnia ciąży. Przyszła mama najtrudniejsze chwile ma już za sobą, a teraz, nie pozostaje nic innego jak spokojne obserwowanie wzrostu dziecka. A dzieje się to w zatrważającym tempie! W tym okresie zaokrągla się brzuszek, stając się z tygodnia na tydzień coraz bardziej widoczny. A co dzieje się tam, gdzie matczyne oko nie sięga? Sprawdźmy:

  • 14-16 tydzień ciąży – dziecko w tym czasie pracuje nad kondycją, sporo się rusza i wykonuje przeróżne ćwiczenia, brzuszek nabiera krągłości – czas na zaopatrzenie się w luźniejszą odzież. Twoje maleństwo słyszy dźwięki, doskonale rozumie i odczuwa emocja matki, jest coraz bardziej świadome swojego ciała i wykonuje ruchy, które pomogą mu zarówno w trakcie porodu, jak i po przyjściu na świat.
  • 17-18 tydzień ciąży – Twoje dziecko zaczyna zaciskać piąstki, przewraca oczami (mimo iż pozostają jeszcze zamknięte) i bawi się pępowiną. Możesz odczuwać pierwsze ruchy dziecka, które w Twoim brzuchu fika koziołki i przewraca się do góry nogami. Może także odpowiadać delikatnymi kopnięciami na głaskanie brzucha i dźwięk Twojego głosu. Po więcej szczegółowych informacji, odnośnie 18. tygodnia ciąży zapraszamy tutaj: https://www.mustela.pl/mustela-blog/18-tydzien-ciazy-kalendarz-ciazy.
  • 19-21 tydzień ciąży – to już półmetek ciąży, brzuch jest już wyraźnie zaokrąglony, a w Twoim organizmie może zacząć odkładać się woda. Spowoduje to opuchnięcia, uczucie ciężkości i ogólne przemęczenie. Ciało w ten sposób przygotowuje się do porodu. Pamiętaj, aby zapewnić swojemu maleństwu komfortowe warunki, dlatego nie narażaj się na stres i zbyt głośne dźwięki.
  • 22-24 tydzień ciąży ­– w tym okresie powinnaś dużo odpoczywać, ale nie obawiaj się także aktywności fizycznej. Wystarczą regularne spacery przy dobrej pogodzie, joga lub gimnastyka dla ciężarnych. Z mniej przyjemnych objawów, możesz zacząć odczuwać nieprzyjemne rozciąganie macicy (ból i ucisk) oraz rozrywanie wiązadeł.
  • 25-27 tydzień ciąży – gruczoły mleczne rozpoczynają produkcję pokarmy, w ten sposób przygotowując piersi do karmienia. Nie stresuj się jeżeli nagle zacznie sączyć się w nieoczekiwanym momencie – to zupełnie normalne. Pod koniec II trymestru, maluszek mierzy już 25 centymetrów, a jego wewnętrzne narządy są coraz lepiej rozwinięte i wykonują swoją pracę na pełnych obrotach. Płód nadal jest dość ruchliwy, jednak z czasem będzie ograniczało go malejące miejsce w macicy. Wraz z końcem 2 trymestru rozpoczyna się radosne odliczanie.

Badanie USG w drugim trymestrze ciąży

W celu skontrolowania prawidłowego rozwoju Twojego dziecka, powinnaś wybrać się na ultrasonograficzne badanie (USG) drugiego trymestru. Wykonuje się je między 18. a 22. tygodniem ciąży. Podczas USG ocenia się anatomię płodu oraz prawidłowość budowy serca. Na późniejszym etapie ciąży dokładne obejrzenie narządów wewnętrznych jest coraz mniej możliwe. Jeżeli lekarz wykryje wadę serca dziecka, będzie można odpowiednio wcześnie zaplanować kontrolę i leczenie.

Jeżeli do tej pory nie znałaś płci dziecka, prawie zawsze jest to możliwe właśnie podczas tego badania.

Sprawdź, na co powinnaś uważać w 19. tygodniu ciąży! Kliknij: https://www.mustela.pl/mustela-blog/19-tydzien-ciazy-kalendarz-ciazy

Objawy ciąży w drugim trymestrze

Drugi trymestr nie bez powodu jest nazywany „miesiącem miodowym” ciąży. Twoje samopoczucie znacznie się poprawia, minęło nieustanne uczucie zmęczenia, a nawet wręcz przeciwnie – odzyskujesz siły i czujesz przypływ energii.

Niektóre przyszłe mamy skarżą się na roztargnienie, trudności w koncentracji i w skupieniu uwagi. Możesz także częściej niż zwykle doświadczać zgagi oraz szybciej będziesz łapać zadyszkę.

W II trymestrze ciąży mogą także wystąpić kłopoty ze snem, przez co może być Ci ciężko znaleźć wygodną pozycję do spania. Możesz zakupić specjalną poduszkę, która ułatwi nocny wypoczynek.

Zapoznaj się również ze szczegółowymi informacjami odnośnie 20. tygodnia ciąży: https://www.mustela.pl/mustela-blog/20-tydzien-ciazy-kalendarz-ciazy.  

źródło zdjęcia: freepik.com