Wiele produktów przeznaczonych do pielęgnacji włosów bazuje na składnikach alkoholowych.
Spore grono osób stara się unikać preparatów posiadających w swojej recepturze alkohol, ponieważ uważają, że takie preparaty będą negatywnie oddziaływać na stan pielęgnowanych włosów. Okazuje się jednak, że w zależności od danej sytuacji, nie każdy alkohol będzie działać szkodliwie na włosy. Warto dowiedzieć się czegoś więcej na temat pozytywnego oraz szkodliwego wpływu alkoholu na stan włosów. Istnieją bowiem tak zwane dobre, jak również złe alkohole. Dobrze jest nauczyć się je rozróżniać.
Alkohole wpływające pozytywnie i negatywnie na włosy
Spore grono osób przy kupnie kosmetyków zwraca uwagę na to, aby zawierały one wysokiej jakości składniki naturalne. Ludzie chcą bowiem uniknąć sytuacji, w której jakieś składniki preparatów kosmetycznych prowadzą do zniszczenia włosów. Według powszechnej opinii alkohol prowadzi do wysuszenia skóry głowy oraz osłabienia cebulek włosów. Z drugiej jednak strony preparaty na bazie alkoholu charakteryzują się silnym działaniem konserwującym, rozpuszczającym i bakteriobójczym. Kluczowy jest więc wybór odpowiednich produktów.
Szczególnie alkohole jednowodorotlenowe mogą doprowadzić do zniszczenia włosów poprzez przesuszanie skóry głowy i doprowadzenie do wypadania oraz łamania się włosów. Do grona takich szkodliwych alkoholi zalicza się substancje denaturowane, alkohol izopropylowy i propylowy czy też alkohol etylowy. Kosmetyki zawierające takie alkohole w swoim składzie nie są dobrym wyborem, szczególnie jeśli zawartość alkoholu w produkcie jest wysoka.
Alkohole dwuwodorotlenowe i wielowodorotlenowe są składnikami, które można zaliczyć do dobrych alkoholi, ponieważ zatrzymują one wodę w środku włosa wpływając korzystnie na nawilżenie. Umożliwiają one tworzenie warstwy ochronnej zapewniających miękkie i gładkie włosy. Aby dowiedzieć się czegoś więcej na temat dobrych lub złych alkoholi, warto odwiedzić Internet, na przykład stronę https://www.biotynox.pl/porady/alkohol-w-pielegnacji-wlosow-czy-naprawde-jest-szkodliwy/.