jak wyczyścić złoto

Marzysz o tym, aby Twoje złote pierścionki, łańcuszki lub kolczyki znów cudownie lśniły? Zmatowiały, a ty nie wiesz dla czego? Tak się czasem dzieje. Z biegiem czasu złoto może utracić swój blask, ale na szczęścia można go przywrócić. Złoto może również zmatowieć, z powodu, np. kosmetyków, z których korzystamy! Balsamy, kremy, perfumy, różne olejki, ale także nasz własny pot – to wszystko może powodować zabrudzenie się łańcuszków czy innej biżuterii. Jak wyczyścić złoto, by na nowo lśniło? Mamy na to swoje sposoby!

Co musisz wiedzieć o złotej biżuterii?

Czyste złoto to zawsze 24-karatowe złoto. Jeśli twój kawałek ma mniej niż 24 karaty, oznacza to, że jest zmieszany z innymi metalami – tak zwanymi stopami – w celu zwiększenia jego twardości i trwałości.

Jesteś zawiedziony? Nie ma czemu! Niekoniecznie jest to zła rzecz – mieszane złoto jest znacznie… trwalsze. Im bardziej aktywny tryb życia prowadzisz, tym mniej czystego złota powinieneś mieć w swojej biżuterii. Złoto jest miękkim metalem i jest podatne na zarysowania, więc zmieszanie go z 10 lub więcej częściami stopu zwiększy jego żywotność. Wygląd dalej pozostanie cudowny, ale będzie to znacznie trwalszy materiał, który pokochasz na długie lata.

Jak wyczyścić złoto – kilka sposobów

Zastanawiasz się, jak wyczyścić złoto? Twoja złota biżuteria może znów lśnić jak nowa dzięki prostemu złotemu roztworowi czyszczącemu, który możesz zrobić w domu. Po prostu wymieszaj razem sól, sodę oczyszczoną i gorącą wodę i namocz swoją złotą biżuterię przez 10 minut. Czy możesz uwierzyć, że to takie proste? Tak, to jest aż tak niesamowicie łatwe! Mamy jednak dwa sposoby – typowo domowy i drugi, który bywa stosowany przez profesjonalistów. To, co? Zaczynamy?

jak wyczyścić złoto

Jak wyczyścić złoto – sposób I

Sól, soda oczyszczona i folia aluminiowa tworzą razem transfery jonów (wymianę chemiczną), które w naturalny sposób pomagają oczyścić metal. To praktycznie wszystko, czego potrzebujesz, aby wyczyścić swoją złotą biżuterię.

Dokładnie czego potrzebujesz?

 • 1 łyżka soli (usuwa brud i zanieczyszczenia),
 • 1 łyżka sody oczyszczonej (pomaga oczyścić metal),
 • 1 szklanka gorącej wody,
 • 1 sucha ściereczka,
 • Folia aluminiowa,
 • miska

Jak wyczyścić złoto tym sposobem? Okryj miskę folia aluminiową – niech szczelnie przylega do całej powierzchni. Dorzuć do środka sól oraz sodę oczyszczoną. Podgrzej wodę – musi być ciepła. Możesz wziąć wodę z czajnika lub podgrzać ją w kuchence mikrofalowej.

Wlej wodę do miseczki, wymieszaj z solą i sodą. Następnie włóż do miski biżuterię i namaczaj przez 10 minut. Nie trzymaj dłużej, zwłaszcza, jeśli twoje złoto ma kamienie szlachetne. Po namoczeniu biżuterii wyjmij ją, usuń nadmiar zanieczyszczeń szmatką. Wypłucz w samej wodzie i ponownie osusz szmatką. Gotowe!

Jak wyczyścić złoto – sposób II

Drugi sposób jest również naturalny, ale musisz tutaj użyć kilku bardziej wyszukanych składników – amoniaku i płynu do mycia naczyń. Jak wyczyścić złoto w ten sposób?

Czego potrzebujesz do tego sposobu czyszczenia złota?

 • Miseczki,
 • Płynu do mycia naczyń,
 • Amoniaku,
 • Szczoteczki do zębów,
 • Letniej wody,
 • szmatki

Jak wyczyścić złoto? Oto ten sposób! Wymieszaj trochę płynu do mycia naczyń w ciepłej, ale nie w gorącej wodzie. Dodaj kilka kropli amoniaku – możesz go z łatwością kupić w sklepie. Włóż do środka pierścionek, wisiorek lub inną biżuterię.

Ostrożnie wyszczotkuj nową, miękką szczoteczką do zębów dla dziecka. Załóż wcześniej gumowe rękawiczki, by nie trzymać dłoni specjalnie w amoniaku. Po wyczyszczeniu – ponownie umieść biżuterię w letniej wodzie do wypłukania. Na sam koniec, wysusz na powietrzu lub dokładnie wytrzyj ręcznikiem papierowym lub zwykłą szmatką biżuterię. Gotowe!

Jeśli nie wiesz, jak wyczyścić swoją biżuterię – porozmawiaj z jubilerem. On wytłumaczy Ci, jak wybrać najbezpieczniejszy sposób, by wyczyścić złoto. Skorzystaj z jego porad także wtedy, gdy nie wiesz, jak wyczyścić złoto, jeśli są w nim, np. dodatki w postaci diamentów lub innych kamieni szlachetnych. To bardzo ważne!