Jeszcze do niedawna klimatyzowanie pomieszczeń traktowano jako luksus i nie każdy mógł sobie na taki luksus pozwolić. Dzisiaj jednak klimatyzacja jest bardzo powszechnie stosowana ze względu na bardzo korzystny wpływ na poprawę samopoczucia oraz efektywności pracy ludzi przebywających w klimatyzowanych pomieszczeniach.

W tej chwili producenci oferują kilka rodzajów klimatyzatorów. Różnią się one między sobą przede wszystkim działaniem, a także tym, gdzie zostają zamontowane. Od tego też biorą się ich nazwy. Najbardziej popularnym chyba jest klimatyzator ścienny. Zazwyczaj takie klimatyzatory składają się z dwu części. Jednostkę zewnętrzną montuje się z reguły na elewacji budynku lub dachu, a jednostka wewnętrzna umiejscowiona jest na ścianie pomieszczenia, które ma być klimatyzowane. Klimatyzator ścienny pełni kilka różnych funkcji. Zarówno chłodzi, filtruje, wentyluje, ogrzewa i osusza. Warto zadbać o dobry filtr do naszego urządzenia, z czasem filtr będzie się zapychał i tracił swoje właściwości. Z pewnością filtr F9, sprawdzi się w wielu modelach. Warto pamiętać o okresowej wymianie filtrów, można to zrobić wraz z innymi czynnościami serwisowymi. Pracę takiego wentylatora bardzo łatwo można kontrolować za pomocą pilota. Można regulować temperaturę oraz np. czas pracy urządzenia. Inny rodzaj klimatyzatorów to klimatyzatory okienne. Jak sama nazwa może wskazywać montuje je się w oknach, ale mogą być także montowane w ścianach.

Ich głównym zadaniem jest chłodzenie, ale w niektórych modelach można się spotkać z funkcją chłodzenia i grzania. Jeszcze innym rodzajem są klimatyzatory montowane pod sufitem lub przypodłogowe. Tego typu klimatyzatory należą do grupy dwuczęściowych. Jednostka wewnętrzna umieszczana jest pod sufitem lub przy podłodze, a jednostka zewnętrzna montowana jest na zewnątrz. Podobnie jak klimatyzatory ścienne można nimi sterować za pomocą pilota. Posiadają także podobne funkcje, bowiem chłodzą wentylują, grzeją, filtrują i osuszają powietrze.