Prawnicy codziennie pomagają swoim klientom w rozwiązaniu różnych problemów prawnych, sporów, czy też świadczą różnego rodzaju usługi dla firm.

Najczęściej pracują w kancelarii prawnej, albo jako radca prawny w firmie. Oczywiście po ukończeniu studiów może również przejść do służby państwowej i zostać prokuratorem lub sędzią. Do zadań prawnika z reguły należy reprezentowanie klienta w sprawach prawnych, musi on doradzać klientowi i analizować sytuację prawną w celu wyjaśnienia klientowi, jakie kroki prawne może podjąć w danej sytuacji. Jego zadaniem jest towarzyszenie klientowi podczas wizyt w sądzie i reprezentowanie jego spraw. Większość pracy prawnika to analiza dokumentów, przygotowywanie wniosków, sprawdzania aktualnej sytuacji prawnej klienta, oraz w przypadku sprawy sadowej przygotowuje strategię. Oczywiście prawo jest zagadnieniem dość szeroki, dlatego też prawnicy najczęściej decydują się na specjalizację w jakiejś dziedzinie. Prawnicy mogą się przykładowo specjalizować w prawie spadkowym, kiedy członkowie rodziny zmarłego mają wątpliwości co do podziału majątki mogą chcieć podważyć testament.

W tym przypadku przyda się fachowa pomoc prawnika, który zna bardzo dobrze wszystkie zagadnienia.

W przypadku postępowania spadkowego bliscy mają do dyspozycji kilka możliwości. Niekiedy spadkobiercy mogą odrzucić spadek, zwłaszcza jeżeli obciążony jest on długami. Wówczas mają na to pół roku, oczywiście zazwyczaj nie wiedzą jak przeprowadzić wszystkie czynności. Wówczas prawnik zapoznaje się ze sprawą, i sprawdza w jaki sposób spadkobierca lub spadkobiercy mogą zrzec się niewygodnego spadku. Można przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza, kiedy nie chcą brać odpowiedzialności za długi osoby zmarłej, mogą także walczyć o całkowite odrzucenie spadku. Prawnik może także pomóc w sprawach związanych z podatkami, niektóre osoby mogą być zwolnione z podatku w zależności od stopnia pokrewieństwa. Zatem jeżeli mamy w tej materii wątpliwości z pomocą przyjdzie nam adwokat szczecin.