Donice produkcyjne, inaczej zwane przemysłowymi, wykorzystuje się głównie w celu hurtowej produkcji roślin. Ich istotnym zadaniem jest odprowadzanie nadmiaru wody poprzez wycięte w ich spodach dziurki – szczególnie przy ich automatycznym nawadnianiu w szkółkach lub halach produkcyjnych roślin. Mimo, iż nie pełnią one funkcji dekoracji, to i tak warto być wymagającym przy ich zakupie. Dlaczego?
Na jakie kwestie należy zwrócić uwagę przy zakupie donic produkcyjnych?
Duży wpływ na zakup odpowiednich donic ma przede wszystkim to, jakie rośliny planujemy w nich posadzić – od tego zależy ich rozmiar a także kształt. Warto zadbać o wybór doniczek dobrej jakości, a zakupu dokonać u producenta.
1) Kształt, wysokość i litraż donic
Na rynku znaleźć można doniczki o różnym kształcie, wielkości i litrażu, przez co możemy jak najlepiej dopasować je do naszych produkcyjnych zamiarów. Do wyboru mamy:
– doniczki okrągłe: niskie, standardowe i wysokie
– doniczki kwadratowe: niskie, standardowe i wysokie
Doniczki wysokie świetnie sprawdzą się do uprawy roślin dużych posiadających wyższy system korzeniowy, natomiast niskie do roślin małych o szerokim systemie korzeniowym. Wysokie okrągłe donice okażą się trafnym wyborem do hodowli róż. Wiele z tych donic posiada specjalnie nachylone ścianki, które pozwalają na ekonomiczne ich rozmieszczenie jedna w drugiej, dzięki czemu ich magazynowanie nie sprawia problemu.
Często polecanym produktem są także niestandardowe pojemniki produkcyjne takie jak misy do uprawy chryzantem, doniczki wiszące do uprawy truskawek na tarasie, czy też bardzo ekonomiczne doniczko-palety, które pomieszczą od 20 do 250 małych sadzonek.
Jeśli posiadamy ku temu stosowny budżet, możemy wybrać doniczki przemysłowe posiadające specjalne otwory na etykiety z nazwą rośliny. Także i wielkość tych otworów zależna jest od naszych potrzeb. Wielu producentów donic oferuje nam też możliwość zamówienia doniczek z dodatkowymi bocznymi otworami lub siatkowanym dnem, pozwalającymi na większy drenaż roślin.
Podczas wyboru doniczek warto zwrócić uwagę na to, czy posiadają one wywinięty fragment, pozwalający na ich wygodne przenoszenie za pomocą specjalnego uchwytu do doniczek.
2) Jakość i ekologia
Warto być wymagającym klientem w szczególności, jeśli chodzi o jakość produktu. Donice muszą być wytrzymałe i odporne na zróżnicowane temperatury. Oznaką dobrej jakości donic, dzięki którym ich uprawa będzie wydajna, jest też ich odpowiednia miękkość, elastyczność i gładkość. Cechy te sprawiają, że zmniejsza się tarcie, dlatego roślinkę można wyjąć bez uszkodzenia systemu korzeniowego.
Przy zakupie warto zwrócić uwagę czy doniczki produkcyjne wykonane są z materiału nadającego się do recyklingu.
3) Miejsce zakupu
Warto mieć wygórowane wymagania także odnośnie miejsca zakupu donic. Doniczki zakupione u producenta z całą pewnością będą wykonane starannie i posłużą przez wiele lat.
Niektórzy producenci przy zakupie hurtowej ilości donic produkcyjnych, umożliwiają wybór koloru donic.