Przy całej rozmowie o wydajności i interakcjach świetlnych diod LED nie możemy zapominać o fizycznym wyglądzie opraw oświetleniowych.

Typy oświetlenia powinny być estetyczne i pasować do charakteru przestrzeni biurowej czy mieszkaniowej. Oprawy odnoszą się do różnych opraw oświetleniowych i obejmują między innymi oprawy do wbudowania, bezpośrednie i pośrednie zawieszki, oświetlenie podszafkowe, kinkiety i oświetlenie zadaniowe. Skuteczne kombinacje opraw oświetleniowych mogą tworzyć profesjonalnie oświetlone obszary w pomieszczeniu. Mimo że są bardzo funkcjonalne, światła są nadal przedmiotami, które zajmują miejsce i dlatego mogą być również ozdobą. Lampa podłogowa lub żyrandol może być wyjątkowym dziełem sztuki, które dodaje charakteru i uroku przestrzeni. Z drugiej strony światła mogą być ukryte lub wpuszczone, dzięki czemu wydają się naturalne i dyskretne. Musisz zastanowić się, jak chcesz, aby wyglądały urządzenia oświetleniowe i jaki będzie to miało wpływ na środowisko. Dzięki kompleksowemu systemowi oświetlenia możesz potrzebować nieco więcej niż włącznika światła, aby kontrolować je wszystkie, szczególnie jeśli używasz inteligentnych opcji z czujnikami lub automatycznych odpowiedzi. Wiele nowoczesnych systemów, takich jak panel led może działać bezprzewodowo, co jest szczególnie korzystne przy modernizacji lub w budynkach o trudnych do okablowania obszarach.

Bezprzewodowe elementy sterujące można umieścić niemal wszędzie i przesuwać lub rozszerzać w razie potrzeby.

Jedną z powszechnych metod sterowania oświetleniem jest instalowanie czujników obecności, które automatycznie włączają oświetlenie, gdy ktoś jest obecny w pobliżu. Takie podejście oszczędza energię, ponieważ wyłącza się, gdy nie jest używane, a nawet umożliwia aktywację bez użycia rąk. Innym rodzajem czujnika, który jest szczególnie przydatny w miejscach o dużym nasłonecznieniu, jest czujnik światłoczuły. Możesz użyć foto czujników, aby wykryć ilość światła obecnego w danym obszarze i odpowiednio wyregulować lub przyciemnić światła. Czujniki mogą być montowane na ścianach, sufitach lub w obrębie świateł i różnią się wielkością.