Odkamienianie jest istotną częścią regularnej konserwacji ekspresu do kawy, którą należy wykonywać z tego prostego powodu, że utrzymuje wysoką jakość produkowanej kawy i jest bardziej prawdopodobne, że urządzenie będzie działać niezawodnie dłużej.

Na czym polega odkamienianie ekspresu do kawy?

Jak często trzeba używać odkamieniacza w ekspresie do kawy?

Odkładający się osad kamienia prędzej czy później spowoduje problemy, dlatego ważne jest, aby regularnie stosować odpowiedni odkamieniacz.

Zazwyczaj producenci zalecają usuwanie kamienia w regularnych odstępach czasu, przykładowo co kilka miesięcy, lub po określonej liczbie użyć ekspresu do kawy. Większość ekspresów ma lampki ostrzegawcze, które zapalają się, gdy wymagane jest odkamienianie. Częstotliwość odkamieniania ekspresu do kawy może zależeć od tego, jak twarda jest woda używana do parzenia kawy, ponieważ wtedy dochodzi do szybszego osadzania się kamienia.

W instrukcji obsługi ekspresu do kawy możemy znaleźć zalecenia producenta dotyczące odkamieniacza, czy lepiej jest stosować tabletki czy odkamieniacz w płynie. Działanie i sposób użycia obu postaci produktu jest zasadniczo takie samo. Większość marek odkamieniaczy do ekspresów do kawy jest dostępna zarówno w postaci tabletek, jak i płynu, zatem decyzja należy do ciebie, co jest wygodniejsze w użyciu. Niektóre ekspresy mają kontrolkę odkamieniania, która poinformuje, kiedy ekspres do kawy wymaga odkamieniania, ale nie martw się, jeśli twoje urządzenie nie ma takiej funkcji. Standardową zasadą jest regularne odkamienianie ekspresów do kawy, przynajmniej co 2-4 miesiące.

Odkamieniacz w płynie satrap to produkt, który służy do dokładnego czyszczenia ekspresów do kawy, usuwania osadów kamienia. Zalecane użycie może się różnić w zależności od twardości wody, jakiej używasz do parzenia kawy. Zarówno ekspresy przelewowe, jak i ekspresy do kawy na kapsułki muszą być regularnie czyszczone i odkamieniane, aby kawa nadal miała doskonały smak. Ekspresy zazwyczaj mają cykle czyszczenia, co sprawia, że proces odkamieniania jest prosty.