Okres poporodowy jest pełen niedoboru snu i przejściowych niedogodności, niezależnych od stopnia zaangażowania obojga rodziców. Kobiety karmiące piersią po raz pierwszy zawsze odczuwają pewną dezorientację.

Muszą nauczyć się utrzymać zwykły rytm życia i dalej karmić dziecko bez odczuwania wstydu, oraz zachować atrakcyjność we własnych oczach. Specjalna odzież do karmienia pomaga szybko i łatwo przyłożyć dziecko do piersi. Ponadto nowoczesny styl ubrań do karmienia piersią pozwala niemal niezauważalnie karmić dziecko wśród obcych osób w miejscach publicznych. Każda kobieta karmiąca piersią swoje dziecko powinna mieć w garderobie pełen przekrój odzieży przystosowanej do łatwego i komfortowego karmienia bez konieczności odsłaniania zbyt dużej powierzchni ciała. Istnieje wiele rodzajów biustonoszy dla mam karmiących piersią dostępnych w sprzedaży, z miseczkami otwieranymi częściowo lub całkowicie oraz z rozpięciem na boku.

Częściowo otwierany biustonosz jest odpowiedni dla dużych rozmiarów biustu, ponieważ dodatkowo podtrzymuje pierś podczas karmienia

. Natomiast w pełni otwierana miseczka jest odpowiednia dla mniejszych piersi. Podczas przymierzania biustonosza upewnij się, że miseczki można łatwo odpiąć i zapiąć jedną ręką, ponieważ drugą ręką przytrzymujesz dziecko. Bawełniane koszulki i bluzki to najpopularniejszy rodzaj odzieży wśród mam karmiących, ponieważ dobrze się rozciągają, dopasowując się do różnych rozmiarów i wygodnie jest w nich chodzić oraz spać. Odzież dla młodych matek, jak sukienka do karmienia piersią, uszyta jest w taki sposób, aby nie przeszkadzać dziecku dodatkowymi warstwami materiału. W takich ubraniach matka z łatwością może odsłonić jedną pierś i nie tracić czasu na skomplikowane zapięcia czy podwijanie ubrań. Nawet domowe koszule nocne i ubrania mogą być nie tylko funkcjonalne, ale także atrakcyjne wizualnie. Jedyne, co wyróżnia takie ubrania, to brak dużych ozdób, takich jak aplikacje, cyrkonie czy koronki, które mogłyby zaczepić o buzię dziecka lub pierś.