Usługi profesjonalnych doradców finansowych cieszą się coraz większą popularnością wśród polskich klientów. Jednak pomimo tego, nadal nie można powiedzieć, aby takie rozwiązania, jak szeroko rozumiane doradztwo finansowe czy finansowe stanowiło w naszych realiach opcję standardową. Praktyka dowodzi, że najczęściej do doradcy finansowego zgłaszamy się w sytuacji, kiedy stan naszego domowego budżetu ulegnie znaczącemu pogorszeniu.

Warto tymczasem zdawać sobie sprawę, że do kompetencji specjalisty w dziedzinie finansów należy nie tylko poradnictwo w zakresie np. skutecznych metod wychodzenia z długów. Dobry doradca finansowy czy kredytowy będzie w stanie udzielić nam wartościowej pomocy również w wielu innych sytuacjach.

Dlaczego warto korzystać z usług doradcy kredytowego?

Stając przed decyzją o zaciągnięciu np. kredytu hipotecznego, zawsze będziemy zmuszeni do tego, aby spośród wielu dostępnych na rynku ofert wybrać tę, która w najwyższym stopniu będzie odpowiadać naszym indywidualnym oczekiwaniom, preferencjom oraz potrzebom. Problem pojawia się w momencie, kiedy mamy samodzielnie ocenić atrakcyjność konkretnej oferty. Należy przecież pamiętać, że finalne warunki kredytu, jaki zostanie nam zaoferowany przez bank, będą w ogromnej mierze zależeć między innymi od wyniku oceny naszej zdolności kredytowej. Tymczasem banki stosują różne modele scoringu kredytowego, co oznacza, że ocena zdolności kredytowej tego samego klienta może znacząco różnic się w zależności od konkretnego banku.

Najlepszym wyjściem w takiej sytuacji byłaby oczywiście wiedza w zakresie modeli oceny scoringowej, jakie są stosowane przez konkretne instytucje bankowe. Problem w tym, że banki nie udostępniają tego rodzaju informacje: są one znane de facto jedynie wąskiej grupie specjalistów zajmujących się rynkiem finansowym. Takim specjalistą jest jednak rzecz jasna właśnie doradca kredytowy. Stąd też też wniosek, że takie usługi, jak doradztwo finansowe, mogą mieć wręcz ogromny wpływ na stan naszych finansów. Wybierając ofertę banku, który z dużą dozą pewności korzystniej oceni naszą zdolność kredytową, otrzymamy również ofertę kredytu na bardziej atrakcyjnych warunkach. To z kolei może oznaczać oszczędność nawet kilku tysięcy złotych w skali roku.

Oczywiście, doradca kredytowy nie tylko wskaże nam najlepiej dopasowane do naszych potrzeb oferty, ale może również np. w naszym imieniu negocjować warunki pożyczki z bankiem. Tego rodzaju negocjacje mają rzecz jasna znacznie większe szanse na osiągnięcie sukcesu, niż w sytuacji, gdybyśmy starali się negocjować z bankiem samodzielnie.

Nie tylko kredyty

Warto zdawać sobie sprawę z faktu, że doradztwo finansowe oraz kredytowe to także między innymi poradnictwo inwestycyjne. Doświadczony doradca finansowy z jednej strony wskaże nam ciekawe oraz dopasowane do naszych potrzeb produkty inwestycyjne, natomiast z drugiej strony udzieli nam np. wartościowych wskazówek w zakresie metod efektywnej dywersyfikacji kapitału. Rzecz jasna, pomoc specjalisty okaże się wręcz niezbędna również w sytuacji wychodzenia z długów: ekspert opracuje dla nas odpowiedni plan zakładający redukcję wydatków a także wskaże nam odpowiednie narzędzia, przy pomocy których będziemy w stanie poprawić naszą sytuację finansową.