Co oznacza tak modne dzisiaj słowo „DIY” i czy wykorzystywanie własnych pokładów w ten właśnie sposób, to dobry pomysł? Jakie korzyści płyną z DIY? Przekonajmy się.

DIY jest skrótem od „do it yourself”, czyli „zrób to sam”. To właściwie synonim majsterkowania. Z tym, że majsterkowanie było modne kiedyś, a DIY zaczyna być coraz bardziej modne obecnie. Decydując się na DIY, wybieramy własne rozwiązania twórcze i kreatywne względem wygody stosowania gotowych produktów. Czymkolwiek by to, co tworzymy było. Możliwości mamy wiele.

DIY – co możemy wykonać?

Dzięki DIY można tworzyć produkty zupełnie od podstaw, ale możemy także przekształcać zastane już otoczenie. Decydując się na DIY możemy w kreatywny sposób podejść niemal do wszystkiego – samodzielnie wykonywać kosmetyki i ubrania, biżuterię oraz produkty do kuchni (np. wybierając przygotowanie mleka roślinnego samodzielnie, zamiast decydować się na zakup gotowego produktu). Można także przygotowywać w ten sposób dekoracje do domu, a nawet większe sprzęty – meble. Możliwe więc, że kiedy już spróbujemy pobawić się w DIY, to kreatywność, którą wkładamy w taki proces stanie się z czasem nawykiem, a my będziemy próbować swoich możliwości w wykonywaniu kolejnych, nowych rodzajów sprzętów. Skoro wykonać samodzielnie można niemal wszystko, to czemu by nie spróbować?

DIY – 3 powody, dla których warto tworzyć

Po pierwsze, wykonywanie przedmiotów samodzielnie stanowić może remedium na wszechobecny konsumpcjonizm. Obecnie rzadko kiedy cokolwiek reperujemy, nie mówiąc już o tworzeniu rzeczy od podstaw. Jeżeli nawet decydujemy się coś naprawić, wybieramy się do specjalisty w danym temacie – zegarmistrza, kogoś znającego się na odnowie starych mebli itd. A nie jest to jedyna z możliwości – możemy przecież także zdecydować się na DIY, a uszkodzony produkt zreperować w domowych warunkach. Tym samym nie napędzając trybów konsumpcjonizmu. To jedna z opcji wykorzystania trendu „zrób to sam” – naprawienie czegoś, czego byśmy w ogóle nie naprawiali, a na dodatek, naprawienie tego samemu. Zyskać może na tym i nasza kreatywność, i środowisko. Jeżeli jednak nie chcemy decydować się od razu na coś tak poważnego, jak reperowanie, DIY wciąż może być dla nas.

Po drugie, DIY pozwala na oryginalność. Nie musimy naprawiać, możemy stworzyć jakiś ciekawy produkt od podstaw – może być to zabawka, biżuteria, dodatek do domu czy ubranie. Tutoriali i książek o tym, jak tworzyć znajdziemy mnóstwo. Z nich zaczerpniemy technikę wykonania danej rzeczy, jednak to, jak dany przedmiot będzie finalnie wyglądał, zależy już tylko od nas. Nic tak nie pozwala na pewność, że to, co posiadamy jest jedyne w swoim rodzaju, jak wykonanie danego produktu w zaciszu własnego domu i według własnego projektu. DIY może więc okazać się niezastąpione dla wszystkich tych, którzy pragną prawdziwej, a nie sloganowej tylko oryginalności.

Po trzecie, kreatywne działanie to dobry sposób na relaks. Zgłębiając tajniki DIY uczymy się czegoś nowego (co jest wartością, bo nie zawsze to co przyjemne uczy), zazwyczaj jednak nauka dotyczy innej aktywności niż praca zawodowa (a to pozwoli nam odpocząć). Poza tym, przyjemność, którą daje DIY to rozrywka, której nie można nazwać stratą czasu. Rozrywka wartościowa. Robienie czegoś samemu uczy między innymi poszanowania dla tradycji, środowiska, a także dla pracy innych ludzi.

Warto też pamiętać, że pokłady kreatywności zawsze można przekuć w biznes, a gotowe, samodzielnie wykonane produkty sprzedawać – np. na platformie Etsy. To dobre rozwiązanie dla tych, którzy nie tyle chcą od konsumpcjonizmu uciec, co raczej konsumpcjonizm przekształcić. Z kolei jeśli nie chcemy produktów sprzedać, to także dobrze – zaoszczędzimy tworząc dla siebie to, co w innym przypadku najpewniej byśmy kupili.

DIY może więc rozkręcić naszą kreatywność i biznes, ochronić środowisko, a także pozwolić na wyrazistą i oryginalną ekspresję samego siebie. W związku z tak dużą ilością zalet działania „zrób to sam”, grzechem chyba byłoby nie spróbować.

Jeżeli poszukujesz dekoracji na różne okazje, sprawdź dostępny asortyment, który oferuje hurtownia artykułów dekoracyjnych – zobacz!