Quilling był po raz pierwszy używany przez mnichów w okresie renesansu do ozdabiania przedmiotów religijnych. Kiedy papier stał się łatwiej dostępny w czasach wiktoriańskich, używano pióra do ozdabiania mebli, biżuterii, kinkietów, torebek i wielu innych rzeczy.

Czasami kobiety odcinały pozłacane krawędzie książek i rolowały w paski. Po epoce wiktoriańskiej quilling stracił na popularności. W latach siedemdziesiątych ponownie pojawiło się zainteresowanie quillingami, ale ponieważ wymaga dużo czasu i cierpliwości, quilling nigdy tak naprawdę się nie przyłapał. Obecnie quilling zyskuje coraz większą popularność. Większość osób wykonuje ozdoby dla siebie, ale niektórzy sprzedają swoją pracę. Jak każda forma sztuki, każdy quiller ma swoje własne podejście i niepowtarzalny styl, od tradycyjnego po bardziej nowoczesny. Quilling na papierze jest ulubioną rozrywką rzemieślniczą, ale nie jest niczym nowym. Ta sztuka papierowa istnieje od czasu wynalezienia papieru.

Quilling papieru to sztuka cięcia papieru na długie cienkie paski, zwijania i ściskania elementów w różne kształty, a następnie sklejania kształtów ze sobą w celu uzyskania sztuki dekoracyjnej. Projekty quillingów papierowych można wykorzystać do ozdabiania kart, pudełek, toreb na prezenty, ramek do zdjęć, a nawet przekształcić w samodzielne dzieła sztuki 3D. Twoja wyobraźnia ogranicza tylko możliwości. Elementy dekoracyjne mogą być proste lub złożone, ale jedno jest pewne, quilling papieru można opanować w godzinę lub dwie. Quilling to idealny pomysł dla początkujących. Początkująca osoba łatwo osiąga dobre wyniki, a kolejnym plusem jest fakt, że tego rodzaju ozdoby praktycznie nic nie kosztują. Jest to z pewnością bardzo dobry pomysł na przyozdobienie imprez urodzinowych, wesel oraz innych. Jeżeli nie chcemy dać zbyt wiele na ozdoby, a mamy dużo czasu możemy postawić na tego rodzaju kształtowanie papieru. Oczywiście warto wybrać papier kolorowy, czy też możemy wybrać kartki srebrne czy też złote. Świetnie pasują do innych elementów dekoracyjnych.