Coraz częściej spotykane w większych pomieszczeniach kuchennych są wyspy. Określa się nimi meble kuchenne umieszczone na środku kuchni, które zawierają szafki przeznaczone na żywność, pieczywo czy zakupy, często również można spotkać się z pomysłem wstawiania pod zabudowę kuchenki bądź zlewozmywaka.

Modne w tym sezonie grube, o naturalnym kolorze i strukturze blaty kuchenne. Stały się elementem wzbogacający wizualnie pomieszczenia kuchenne. Wyszło z mody umieszczanie blatów metalowych, sprawiających wrażenie przebywania w laboratorium, zamiast w kuchni. Zresztą blaty te, mimo że nadawały modernistyczny wygląd, były bardzo trudne w utrzymaniu czystości. Innowacyjność wykorzystywana przez studia kuchenne nawiązuje również do oświetlenia. Projekty kuchni wykonywane są z udziałem tego elementu nadającego kuchni specyficznego wyglądu oraz uroku meblom, w których półkach i szufladach są umieszczane. Takie efekty świetlne stwarzają niesamowity klimat harmonizujący z pozostałymi elementami wnętrza, usprawniając jednocześnie wykonywane czynności. Zlewozmywaki z granitu mają nowoczesny wygląd, który kochają właściciele domów. Z czasem jednak ten wygląd może zacząć się zmieniać. Właściciele domów, którzy mają twardą wodę, mogą odkryć, że ich zlewozmywak wydaje się mieć biały film, ale wygląda na czysty, jeśli jest mokry.

Takie zacieki i plamy na nich nie zejdą łatwo. Aby zlewozmywaki granitowe były zawsze czyste i ładne, trzeba o nie odpowiednio dbać. Zaprojektowane specjalnie do zlewozmywaków granitowych preparaty do czyszczenia i konserwacji używane raz w tygodniu usuną kamień i zapobiegną gromadzeniu się osadów z wody, a także tłuszczu, żywności i tym samym bakterii. Bez względu na to, jak bardzo jesteśmy ostrożni, nadal istnieje możliwość głębokich plam, które mogą być nieco trudniejsze do usunięcia. Szoruj powierzchnię miękką gąbką i używaj szczotek z miękkim włosiem, aby uporać się z trudniejszymi plamami czy brudem, pamiętając o spłukaniu i wysuszeniu powierzchni po każdym czyszczeniu.