Doradztwo kredytowe to branża z wielkimi możliwościami. W ostatnich latach przybyło wykwalifikowanych fachowców, gotowych wspierać swoich klientów w ubieganiu się o kredyty, a także bardziej świadomym gospodarowaniu finansami. Wraz z rosnącym zapotrzebowaniem na tego rodzaju usługi, doradztwo kredytowe w Polsce staje się coraz bardziej profesjonalne. Zajmujący się nim ludzie zyskują bowiem doświadczenie. Tak w kwestii usług finansowych, jak i komunikacji z klientami. Kto najlepiej odnajdzie się w tej pracy?

Predyspozycje osobowościowe

Nie każdy może zajmować się doradztwem kredytowym. Do wskazania najlepszej oferty pozornie nie trzeba żadnych konkretnych kompetencji. Wystarczy przecież pobieżna analiza danych, udostępnianych przez instytucje finansowe. W praktyce ,,sprzedaż” kredytu bywa sporym wyzwaniem. Zwłaszcza gdy pracuje się w banku i jest zobligowanym do oferowania konkretnych produktów. Doradztwo kredytowe wymaga szeregu umiejętności interpersonalnych. Osoby związane z nim zawodowo muszą być opanowane, kulturalne i odporne na stresujące sytuacje. Klienci bywają różni, doradca pod żadnym pozorem nie może dać się wyprowadzić z równowagi.

Dobrze jeżeli potrafi porozumieć się z każdym, a przynajmniej zachowuje równowagę nawet w trudnych sytuacjach. Nieco łatwiej mają osoby zatrudnione w niezależnych biurach doradczych. Podstawą ich pracy nie są produkty finansowe konkretnego banku, współpracują bowiem z wieloma instytucjami. Są niezależnymi ekspertami, których celem jest znalezienie najlepszej propozycji indywidualnie dla każdego klienta. W takiej pracy istotna jest z kolei umiejętność zarządzania czasem, samodyscyplina oraz łatwość nawiązywania kontaktów.

Umiejętności twarde

W doradztwie kredytowym pracują osoby z różnym wykształceniem. Najczęściej są to ludzie po studiach, choć zdarzają się wyjątki. Niektórzy pracodawcy dają szansę pasjonatom, którzy brak dyplomu nadrabiają ponadprzeciętnymi kompetencjami interpersonalnymi. Przygotowanie merytoryczne bywa jednak pomocne. Pozwala lepiej zrozumieć bądź co bądź skomplikowany świat finansów. Posiadając wszechstronną wiedzę w tym zakresie, reprezentuje się doradztwo kredytowe na wyższym poziomie. Klienci podświadomie to wyczuwają i są skłonni zaufać osobie zorientowanej w temacie znacznie lepiej od nich. Usługi doradztwa kredytowego na co dzień nie wymagają znajomości języków obcych, ale mimo wszystko angielski czy niemiecki na poziomie komunikatywnym wydaje się oczywistością. Pozwala na zawieranie współpracy z bardziej różnorodną grupą klientów czy chociażby uczestnictwo w zagranicznych szkoleniach. Przy tych ostatnich warto się na chwilę zatrzymać. Doświadczeni doradcy nie spoczywają na laurach. Nawet jeżeli odnoszą kolejne sukcesy i mogą liczyć na coraz wyższe premie, to i tak nie rezygnują z samodoskonalenia zawodowego. Uczestniczą w programach kursów, ponieważ pozwala im to nadążać za nowinkami w branży. Konferencje są dla nich natomiast okazją do kontaktów z przedstawicielami branży, a zatem i konkurencją.

Doradca kredytowy, który lubi ludzi

Niektóre branże wymagają częstych kontaktów z ludźmi. Doradztwo kredytowe to jedna z nich. Introwertycy, osoby ponadprzeciętnie nieśmiałe czy nielubiące interakcji międzyludzkich, raczej się tutaj nie sprawdzą. Nie pomoże im nawet szeroka wiedza z zakresu finansów i świetne przygotowanie merytoryczne. Jeżeli ktoś nie lubi współpracować czy nie przepada za kontaktami z nieznajomymi, raczej nie odnajdzie się w świecie doradztwa kredytowego. Oczywiście nad niektórymi swoimi kompetencjami interpersonalnymi można pracować. Ich rozwój to pierwszy krok do kariery do omawianej branży. Nie ulega jednak wątpliwości, że ludziom naturalnie otwartym i ciekawym świata jest zwyczajnie łatwiej. Wzbudzają zaufanie oraz sympatię. A to już połowa sukcesu na drodze do owocnej współpracy z kredytobiorcami. Jeżeli ktoś dysponuje niezbędnym zestawem cech lub jest gotowy pracować nad własnymi słabościami, doradztwo kredytowe może mu wiele zaoferować. Zwłaszcza że Polacy zadłużają się coraz bardziej, więc pracy nie zabraknie.

Informacje dodatkowe

Doradztwo kredytowe Warszawa – zobacz, jakie zalety ma skorzysta z usług doradców kredytowych