Osoby, które chciałyby pozbyć się starych mebli, dywanów czy też wanny lub prysznica, powinny pamiętać, iż są to odpady wielkogabarytowe, które powinny być wywiezione do punktu utylizacji.

Punkty tego rodzaju prowadzone są przez gminy, mieszkańcy mogą oddać tam różnego rodzaju odpady, także elektrośmieci. Jednak jeżeli nie dysponujemy odpowiednim pojazdem, możemy wynająć firmę, która zajmuje się wywozem gabarytów.

Co zrobić z dużymi odpadami?

Wywóz i utylizacja mebli oraz odpadów gabarytowych

Odpady gabarytowe wywożone są przez miejskie lub gminne zakłady zajmujące się odbiorem odpadów, zarządca nieruchomości ustala termin odbioru, wówczas możemy oddać gabaryty, które zostaną wywiezione za darmo. Mogą być to stare meble, przykładowo szafa, kredens, różnego rodzaju wyroby tapicerskie, takie jak wersalka, mogą być to pozostałości po remoncie, przykładowo skrzydła drzwi, framugi. Do gabarytów zaliczamy także materace, wykładziny, meble ogrodowe. Osoby, które planują remont, powinny dowiedzieć się, kiedy wyważone są odpady wielkogabarytowe przez gminę lub też przez miasto, jednak często zdarza się, iż będziemy musieli wywieźć je we własnym zakresie, w tym przypadku możemy znaleźć firmy świadczące tego rodzaju usługi. W przypadku gabarytów należy dysponować odpowiednim pojazdem, może to być auto dostawcze lub też ciężarowe, w przypadku jeżeli planujemy duży remont firma może podstawić kontener.

Często do zniesienia gabarytów potrzeba jest kilka osób, niekiedy także meble rozbiera się na części, w przypadku dużych komód czy sof możemy mieć problem ze zniesieniem ich przez wąskie klatki schodowe. Dlatego ekipy zajmującej się wywozem opuszczają na linach meble przez balkon, warto zwrócić uwagę, iż potrzeba często do tego kilku osób, dlatego możemy sobie nie poradzić z tym we własnym zakresie. Odpadów wielkogabarytowych nie możemy wyrzucić do zwykłego kosze na śmieci, nie mogą one także stać przed domem czy też przed blokiem. Dlatego osoby, które chcą pozbyć się tego rodzaju odpadów, mogą skorzystać z usługi wywiezienia.

Wiele elementów mebli, takich jak drewno czy metal, można wykorzystać ponownie, zatem prowadzona jest utylizacja mebli warszawa jest miastem, gdzie możemy wynająć firmę, która wywiezie nasze gabaryty do odpowiedniego punktu. Wiele elementów mebli może zostać ponownie wykorzystanych przykładowo do produkcji płyt meblowych, elementy wyposażenia łazienki zostaną przetworzone jako złom metalowy.