Wentylacja zapewnia nam właściwy skład powietrza znajdującego się wewnątrz budynku. Jego odpowiedni skład jest kluczowy dla naszego zdrowia, ale i dla naszego komfortu przebywania w pomieszczeniach, w których funkcjonuje wentylacja.

Nadmiar wilgoci prowadzi do rozwoju groźnych pleśni i grzybów, które szkodzą nie tylko naszemu zdrowiu, ale i kondycji naszych domów i mieszkań. Prawidłowa wentylacja i dopływ tlenu, to podstawowy warunek wydajnej pracy, dlatego też równie ważne jest jej zapewnienie w pomieszczeniach biurowych. Naturalna wentylacja była kiedyś najczęstszą metodą pozwalającą, aby świeże powietrze z zewnątrz zastąpiło powietrze w pomieszczeniu. Dzisiaj zazwyczaj nie jest to najlepsza strategia wentylacji, szczególnie w domach, które są odpowiednio uszczelnione w celu zwiększenia wydajności energetycznej. Naturalna wentylacja zwykle również nie zapewnia odpowiedniej kontroli wilgoci w pomieszczeniu. Otwieranie okien i drzwi zapewnia również naturalną wentylację. Jednak ze względu na systemy centralnego ogrzewania i chłodzenia większość ludzi nie otwiera tak często okien i drzwi. Dlatego infiltracja powietrza stała się głównym sposobem naturalnej wentylacji w domach. Z drugiej strony, szczelnie zamknięte domy mogą mieć niewystarczającą naturalną wentylację przez większość czasu, podczas gdy domy o wysokim wskaźniku infiltracji powietrza mogą ponosić wysokie koszty energii.

Wentylacja punktowa poprawia skuteczność innych strategii wentylacyjnych, naturalnych i całego domu, poprzez usuwanie zanieczyszczeń powietrza w pomieszczeniach i wilgoci u ich źródła.

Do ogrzewania dużych powierzchni stosuje się nagrzewnice gazowe Rzeszów . Wentylacja punktowa obejmuje stosowanie zlokalizowanych wentylatorów wyciągowych, takich jak te stosowane w pomieszczeniach kuchennych i łazienkach. Wszystkie wentylatory, otwory wentylacyjne i urządzenia wentylacyjne w domu pracują razem jako system wentylacyjny do wymiany powietrza wewnętrznego i zewnętrznego bez marnowania energii. Systemy wentylacyjne można sklasyfikować jako jeden z czterech rodzajów: wywiewny, nawiewny, zrównoważony i odzysku ciepła. Właściwy system wentylacji dla konkretnego domu zależy od klimatu i potrzeb konstrukcji.