Woda stanowi blisko 70% masy ciała dorosłego człowieka. Bierze udział nie tylko w procesach trawienia i wchłaniania, ale jest również nośnikiem substancji odżywczych i elektrolitów. W związku z tym, że organizm ludzki nie potrafi jej magazynować, należy pamiętać o regularnym uzupełnianiu niedoborów. Najlepiej sięgać po filtrowaną wodę, pozbawioną szkodliwych substancji, wpływających niekorzystnie na zdrowie.

 

Czym są filtry przepływowe

Jakość kranówki dostępnej w domach często pozostawia wiele do życzenia. Najprostszym sposobem na uzyskanie krystalicznie czystej wody z kranu jest jej przefiltrowanie przed spożyciem. W sprzedaży dostępne są m.in. filtry przepływowe, stanowiące ciekawą alternatywę dla wody butelkowanej sprzedawanej w sklepach. Przepływowy filtr do wody montowany jest najczęściej na rurze doprowadzającej ciecz do gospodarstwa domowego. Takie rozwiązanie pozwala na uzyskanie czystej kranówki w każdym pomieszczeniu z bieżącą wodą. Alternatywnym rozwiązaniem jest montaż filtrów punktowo tuż przy armaturze kuchennej i łazienkowej oraz przy domowych urządzeniach korzystających z kranówki, takich jak zmywarki, czy pralki. Montaż filtrów przepływowych jest stosunkowo łatwy i nie wymaga dużo pracy. Najlepsi producenci oferują swym klientom zestawy zawierające wkłady filtrujące wraz z kluczem montażowym, zestawem śrub oraz złączek.

 

Przegląd dostępnych filtrów

Przed podjęciem decyzji o założeniu filtrów przepływowych warto przeprowadzić badania próbek wody, aby określić jej jakość i ilość oraz rodzaj zanieczyszczeń, które w niej się znajdują. Na podstawie wyników badań można dobrać odpowiednie produkty, które skutecznie zneutralizują występujące zagrożenia. W asortymencie producentów znaleźć można filtry polipropylenowe, węglowe żywiczne oraz azotanowe. Każdy z nich ma inne zadania i właściwości. W celu uzyskania najlepszych efektów zalecane jest szeregowe podłączenie wszystkich rodzajów filtrów. Na początek najlepiej umieścić filtr polipropylenowy odpowiedzialny za usuwanie z wody zanieczyszczeń mechanicznych. Węgiel aktywny usuwa chlor i jego pochodne odpowiedzialne za powstawanie kamienia. Jeżeli kranówka dostarczana przez sieć wodociągową zawiera dużo jonów wapnia i magnezu, zaleca się użycie filtra żywicznego. Do neutralizacji szkodliwych substancji pochodzących z pól stosuje się filtry azotanowe.

 

Korzyści ze stosowania filtrów przepływowych

Filtry przepływowe skutecznie uzdatniają wodę kranową. Ich podstawowym zadaniem jest usuwanie z wody szkodliwych substancji, które wpływają na jej walory smakowe i zdrowotne. Usunięcie w kranówki jonów wapnia pozwala znacząco zredukować ilość kamienia, co przekłada się na wydłużenie żywotności armatury kuchennej i łazienkowej, pralek oraz zmywarek. Dobrym rozwiązaniem jest także zamontowanie filtra żywicznego do rury zaopatrującej w wodę kocioł i grzejniki. Takie działanie pozwala zredukować ilość osadów w instalacji centralnego ogrzewania, co zwiększa wydajność całego układu. Warto pamiętać, że czas użytkowania poszczególnych filtrów jest odmienny i ograniczony. Tylko regularna wymiana wkładów daje gwarancję utrzymania czystości wody kranowej. Najwyższej jakości filtry są dostępne na stronie: https://dafi.pl/filtry-przeplywowe.