Tradycyjna sztukateria z zaprawy wapienne i gipsowej była używana w domach od pokoleń. Jednak z czasem sztukateria zaczęła być produkowana z różnych lekkich materiałów.

Materiały syntetyczne można bardzo szybko przykleić do ściany, tego rodzaju rozwiązania mają także przewagę nad sztukaterią gipsową ponieważ mogą dopasowywać się do nierównych ścian. Tradycyjna sztukateria z twardą powłoką jest wyjątkowo mocna i trwała, dzięki warstwom gipsu. Sztukateria cementowa wykonany jest z piasku, niewielkiej ilości wapna, cementu i wody. Jest to bardzo wytrzymała konstrukcja, która ma za zadanie wytrzymać deszcz, mróz i słońce, dobrze nałożona sztukateria powinna cieszyć nas przez kilkadziesiąt lat. Elementy wykończeniowe mogą nadawać pomieszczeniom elegancji, a zarazem nowoczesny wygląd. Jako materiał budowlany sztukateria jest trwałą, atrakcyjną i odporną na warunki atmosferyczne powłoką ścienną. Tradycyjnie był stosowany jako wykończenie wewnętrzne i zewnętrzne nakładane w jednej lub dwóch cienkich warstwach bezpośrednio na solidnym murze, cegle lub kamieniu.

Warstwa wykończeniowa zwykle zawierała jednolity kolor i była zazwyczaj teksturowana w celu uzyskania wyglądu.

Następnie, wraz z wprowadzeniem i opracowaniem metod budowy ciężkiego drewna i lekkich ram drewnianych, sztukateria została przystosowana do tego nowego zastosowania poprzez dodanie siatki wzmacniającej lub łaty przymocowanej do podpór konstrukcyjnych i obejmujących je, a także poprzez zwiększenie grubości i liczby warstw całego systemu. Listwa stanowi dodatkowe wsparcie dla mokrego tynku i wytrzymałość na rozciąganie kruchego, utwardzonego stiuku; podczas gdy zwiększona grubość i liczba warstw pomogły kontrolować pękanie. Oczywiście sztukateria może być także stosowana wewnątrz budynku, dzięki czemu możemy bardzo ciekawie przyozdobić nasze ściany. Kiedy chcemy kupić sztukaterie warto zwrócić uwagę na ofertę firmy ModernPro sufity podwieszane mogą współgrać ze sztukaterie. Można także zastosować różnego rodzaju podświetlenie, dzięki czemu sufitu podwieszane mogą zostać wyposażone w różnego rodzaju punkty świetlne.