W przypadku importu oraz eksportu towarów należy zwrócić uwagę na spełnienie wszystkich formalności związanych z cłem oraz podatkami.

Naturalnie inne zasady obowiązują w przypadku handlu pomiędzy krajami znajdującymi się na terenie Unii Europejskiej, natomiast inaczej traktowany będzie eksport czy też import towarów spoza Unii. Wiele firm, które zajmują się sprzedażą lub też sprowadzaniem towarów, korzysta z usług agencji celnych, które mogą znacznie ułatwić cały proces wymiany handlowej pomiędzy krajami.

Jakie usługi oferują agencje celne?

Usługi magazynowania i logistyki w transporcie międzynarodowym

Należy pamiętać, iż w przypadku kiedy sprowadzamy towar z zagranicy, spoza Unii Europejskiej, wówczas powinniśmy odprowadzić podatek VAT. Jeżeli jest to towar, który przekracza wartość w wysokości 150 €, wówczas ponosimy także koszty cła. W przypadku eksportu towarów poza granice Unii nie odprowadzamy podatku VAT, odprowadza go klient w wysokości odpowiedniej dla danego kraju. Firmy, które rozpoczynają współpracę zagraniczną, często korzystają z pomocy agencji celnych, są to prywatne firmy, które załatwiają w naszym imieniu wiele spraw związanych z obsługą celną w Urzędzie Celnym w naszym imieniu.

Transport międzynarodowy może odbywać się drogą morską, także samolotem czy też tirem lub pociągiem. Niekiedy może okazać się, iż konieczne będzie magazynowanie towaru, w tym przypadku agencja celna może zadbać o znalezienie magazynu na trasie, wynajęcie go oraz przechowanie towaru. Możliwość przechowywania różnego typu towarów zarówno w workach jak i w systemach big-bag. Może być to składowanie czasowe lub też skład celny towaru, dodatkowo mogą być to także usługi sortowania oraz pakowania na potrzeby sprzedaży.

Więcej informacji na temat usług tego rodzaju możemy znaleźć na stronie https://daumanlogistics.pl/magazyn-i-logistyka/, firmy zajmujące się odprawami celnymi, logistyką z pewnością mogą ułatwić proces eksportu oraz importu towarów. Dzięki temu firma może skupić się na sprzedaży, natomiast wszystkie formalności związane z dokumentacją oraz logistyką załatwi za nas agencja celna.