Dobra dieta powinna opierać się na zalecanych proporcjach poszczególnych rodzajów pożywienia.

Węglowodany, białka i tłuszcze są ważne dla twojej energii i diety. Oczywiście dietę dobieramy do naszego zapotrzebowania, w zależności od tego jak bardzo jesteśmy aktywni będziemy potrzebowali innej ilości kalorii. Jeżeli na co dzień pracujemy fizycznie, lub też uprawiamy sport w naszej diecie powinna znaleźć się większa ilość kalorii niż w przypadku osoby, która pracuje w biurze. Także osoby, które potrzebują dużej ilości kalorii muszą bardzo dobrze przygotować swoją dietę, nie mogą przykładowo jeść samego mesa i węglowodanów. Muszą przygotować sobie odpowiednia dietę, która będzie przede wszystkim bezpieczne dla naszego zdrowia. Najlepiej jest to osiągnąć w przypadku żywności o wysokiej wartości energetycznej i niskiej zawartości tłuszczu. Właśnie dlatego węglowodany są idealne dla osób które potrzebują wiele energii, ponieważ powoli uwalniają energię przez długi czas, zastępując utracone zapasy glikogenu i zwiększając wytrzymałość.

Niektóre węglowodany, zwłaszcza węglowodany przetworzone z białej mąki, takie jak biały chleb i makaron, zawierają mniej użyteczne kalorie.

Mają niewiele wartości odżywczych, zamiast tego jako warto jeść naturalne węglowodany, takie jak słodkie ziemniaki, fasola, mąka pełnoziarnista, owoce i płatki owsiane. Są szczególnie bogate w cenne składniki odżywcze. Ponieważ węglowodany są dobrym źródłem energii, należy je spożywać częściej. Dietetycy zalecają, aby 45-55% diety sportowców składało się z węglowodanów. Węglowodany powinny przykładowo być częścią diety sportowców, którzy powinni spożyć dobry posiłek przed treningiem. ważne jest, aby dieta zawierała wystarczającą ilość białka. Białka naprawiają mięśnie i zwiększają ich wzrost oraz zapobiegają długotrwałym uszkodzeniom. Coraz więcej osób decyduje się na zamawianie jedzenia z dowozem, dobrym pomysłem może okazać się dieta pudełkowa Poznań. Możemy wybierać różne opcje diety, i dobrać odpowiednią do naszych preferencji.