Biżuteria towarzyszy nam na co dzień, choć to właśnie dzięki niej nasze odświętne kreacje nabierają wyjątkowego charakteru. Ulubione ozdoby pełnią często rolę prywatnych talizmanów, stanowią sentymentalne wspomnienie ważnych wydarzeń, a te, przekazywane z pokolenia na pokolenie, są nie tylko symboliczną, ale również cenną pamiątką, często o niebagatelnej wartości materialnej. Aby jednak móc dłużej cieszyć się pięknem posiadanej biżuterii, warto dowiedzieć się, jak prawidłowo ją nosić, czyścić i przechowywać. Aby nieco ułatwić to zadanie, zebraliśmy w jednym miejscu najcenniejsze porady jubilerów i stylistów. 

Jak dopasować biżuterię do stylizacji?

To jedno z najważniejszych pytań, na które warto odpowiedzieć sobie, by dobrze wyglądać, niezależnie od sytuacji. Niezwykle pomocne mogą okazać się w tym względzie rady stylistów. Dotyczy to zwłaszcza osób, które nie do końca nadążają za zmieniającymi się sezonowo trendami.

Zgodnie z przyjętymi zasadami, najważniejszym aspektem przy doborze biżuterii powinien być umiar. Łączenie w jedną całość masywnych kolczyków, bransoletek i łańcuchów z pewnością nie przełoży się na dobry efekt końcowy. Tworząc casualowe stylizacje, warto postawić na:

  • wygodne akcesoria, subtelnie podkreślające kobiecość,
  • minimalistyczne kolczyki, drobne pierścionki i delikatne łańcuszki z subtelną zawieszką.

Droga i luksusowa biżuteria sprawdzi się natomiast po zachodzie słońca. Wieczorne wyjście do restauracji to więc doskonały moment na lśniące dodatki, zdobione kamieniami szlachetnymi, tworzącymi harmonijną całość z elegancką kreacją.

Pierścionki zaręczynowe i obrączki ślubne – jak nosić wyjątkową biżuterię?

Do wyjątkowej, bo niezwykle symbolicznej biżuterii, zaliczane są pierścionki zaręczynowe i obrączki ślubne. Zgodnie z przyjętą tradycją, mężczyzna, oświadczający się swojej ukochanej, zakłada pierścionek na serdeczny palec jej prawej dłoni. Nieco więcej o tym zagadnieniu można dowiedzieć się z artykułu “Pierścionek zaręczynowy – na którym palcu należy go nosić?”, którego autor zagłębił się w zwyczaje, związane z tym rodzajem biżuterii. 

Sytuacja nieco komplikuje się, gdy na palcu kobiety ma znaleźć się również obrączka ślubna. Część z nich decyduje się wówczas na stworzenie wyjątkowego połączenia, zakładając obie ozdoby na jeden palec. W takiej sytuacji warto zadbać, by pasowały one do siebie swoją estetyką. 

Zasady łączenia biżuterii – które z nich warto poznać?

Jak pokazuje praktyka, łączyć można nie tylko pierścionek zaręczynowy z obrączką ślubną, ale również i pozostałe rodzaje biżuterii. Jest to o wiele łatwiejsze, gdy zainwestujemy w komplet ozdób, pasujących do siebie kolorem, stylem i kamieniami ozdobnymi. 

Łącząc ze sobą elementy, pochodzące z różnych kolekcji, warto natomiast dostosować się do kilku niezwykle istotnych reguł, warunkujących satysfakcję z końcowych efektów przedsięwzięcia. Zgodnie z nimi:

  • okazałe kolczyki nie współgrają z bogato zdobionym naszyjnikiem i odwrotnie – decydując się na efektywne ozdoby, warto więc postawić na jeden ich rodzaj,
  • centralną ozdobę, przyciągającą uwagę i stanowiącą ważny element stylizacji, można połączyć z delikatną biżuterią, która uzupełni wygląd, ale go nie przytłoczy,
  • zakładana biżuteria powinna być wykonana z tych samych materiałów, by nie zaburzać harmonii stylizacji,
  • latem, gdy temperatura podnosi się, warto zrezygnować z kilku pierścionków i ograniczyć się do jednego łańcuszka. Upały sprzyjają bowiem opuchliźnie palców, a na spoconej szyi łańcuszki szybko się plączą, wczepiając się jednocześnie w elementy ubrania.

Co ciekawe, zgodnie z etykietą noszenia biżuterii, pierścionki powinno zakładać się wyłącznie na lewą dłoń, pozostawiając prawą symbolicznym pamiątkom zaręczyn i ślubu. Wiele kobiet odchodzi jednak od tej tradycji, umieszczając ozdoby zarówno na prawej, jak i lewej ręce.

Jakimi sposobami czyścić złotą biżuterię?

Wiesz już, jak nosić biżuterię, by wpisać się w modową estetykę i najnowsze trendy. Warto jednak dowiedzieć się również, jak dbać o ulubione ozdoby, by cieszyć się ich pięknem na dłużej. Niezwykle pomocny w tym kontekście może okazać się artykuł “Zastanawiasz się jak wyczyścić złoto? Poznaj porady od ekspertów na czyszczenie złota domowymi sposobami!”, w którym wymieniono kilka niezwykle skutecznych sposobów na pozbycie się zabrudzeń z biżuterii, wykonanej ze szlachetnego kruszcu. 

Warto podkreślić jednak, że cytryna, soda oczyszczona czy pasta do zębów nie sprawdzą się w przypadku ozdób z kamieniami szlachetnymi. Chcąc przywrócić im utracony blask, warto zaufać ekspertom, oddając biżuterię do profesjonalnego czyszczenia w warsztacie jubilerskim.

Jak dbać o srebrną biżuterię?

Srebrna biżuteria to doskonała alternatywa dla złotych ozdób, zwłaszcza w przypadku codziennych stylizacji. Srebrne łańcuszki i bransoletki należy regularnie myć w ciepłej wodzie z mydłem, nie używając przy tym żadnych dodatkowych detergentów. Warto pamiętać jednak, że srebro jest znacznie delikatniejsze, niż złoto. Dlatego też wykonana z niego biżuteria może z biegiem czasu wymagać polerowania, które ma na celu usunięcie nieestetycznych rys, obniżających jej walory estetyczne. Współcześnie coraz częściej stosuje się jednak zabieg rodowania, mający na celu utwardzenie powierzchni srebrnych ozdób i jej ochronę przed utlenianiem.  

Gdzie przechowywać ulubione ozdoby?

Przechowywanie ozdób jest tak samo ważne, jak ich noszenie. Źle przechowywana biżuteria może z biegiem czasu czernieć, a na jej powierzchni mogą pojawiać się nieestetyczne zarysowania, zwłaszcza gdy ozdoby stykają się ze sobą. Najlepiej sprawdzi się tutaj kuferek z przegródkami, dzięki któremu ozdoby chronione są przed promieniami słonecznymi i przypadkowym zniszczeniem. Takie pudełko powinno na co dzień znajdować się w suchym miejscu, nienarażone na wilgoć i zmiany temperatury. 

Ulubione ozdoby warto odkładać do niego również w trakcie wykonywania obowiązków domowych i  treningów sportowych, co uchroni biżuterię przed uszkodzeniami chemicznymi, odkształceniem czy zerwaniem.