Znak towarowy to rozpoznawalny znak, wzór lub wyrażenie, które identyfikuje i wyróżnia towary lub usługi z określonego źródła.

Ponieważ branding lub rebranding może być kosztownym przedsięwzięciem dla firmy, własność intelektualna wytworzona podczas tego procesu powinna być prawnie chroniona. Znak towarowy nazwy, logo lub sloganu ma sens i prawnie uniemożliwi innym firmom zrobienie czegoś podobnego.

Do czego służy znak towarowy i kiedy warto go zarejestrować?

Prawna ochrona zarejestrowanego znaku towarowego

Znak towarowy jest ważnym czynnikiem w celu odróżnienia swojego produktu lub usługi od innych i nie pozwalać konkurencji używać czegoś łudząco podobnego. Może wskazać źródło towarów i pomóc przedstawić je jako autentyczne, znak towarowy może również chronić twoją markę w całym kraju, umożliwia również licencjonowanie własności intelektualnej i produktów. Oryginalne logo, symbol, fraza, słowo, a nawet szereg niekonwencjonalnych elementów, takich jak kolor, zapach, kształt czy dźwięk, kwalifikują się do znaku towarowego.

Symbol ™ może być używany bezpłatnie i bez wypełniania dokumentów w Urzędzie Patentowym, więc umieść go na swoim nowym projekcie logo. Symbol ten informuje opinię publiczną, że właściciel logo celowo wprowadza do znaku prawa do znaków towarowych. Kiedy to zrobisz, zanotuj datę pierwszego użycia i datę pierwszego użycia podczas dokonywania transakcji biznesowej. Jeśli szukasz wyższego poziomu ochrony, powinieneś zarejestrować swój znak towarowy.

Jeśli kiedykolwiek zauważyłeś małe „r” w kółku, które pojawia się po prawej stronie logo, symbolu lub wyrażenia, widziałeś symbol zarejestrowanego znaku towarowego. Ten symbol prawnie potwierdza, że znak został zarejestrowany w Urzędzie Patentów i Znaków Towarowych. Takiego symbolu można używać dopiero po zarejestrowaniu znaku towarowego i daje on nadrzędne prawa do używania w twojej branży. Więcej o korzyściach wynikających z rejestracji znaków towarowych możesz przeczytać na stronie https://proseedmag.pl/material-zewnetrzny/znak-towarowy-dostepny-nie-tylko-dla-przedsiebiorcow. Zarejestrowany znak towarowy zapewnia również możliwość dochodzenia odszkodowania od sprawców naruszenia w sądzie.