Osoby które chcą posiadać prawo jazdy powinny z pewnością wybrać odpowiednią szkołę jazdy, gdzie będą mogły nauczyć się podstaw prowadzenia różnego rodzaju pojazdów.

Oczywiście najczęściej będziemy chcieli zrobić prawo jazdy kategorii B, które będzie uprawiało nas do prowadzenia samochodów osobowych. W przypadku kategorii A oczywiście będą to motocykle, w przypadku kategorii C samochody ciężarowe. Warto jednak pamiętać iż w ostatnich latach zmieniły się nieco przepisy, niektóre kategorie prawa jazdy zostały rozszerzone.

Do czego uprawnia nas prawo jazdy?

Jakie pojazdy możemy prowadzić posiadając prawo jazdy Ai B

Prawo jazdy kategorii B będzie uprawniało do prowadzenia samochodów osobowych, dostawczych, małych samochodów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony. Oczywiście w tym przypadku możemy także ciągnąć przyczepę jednoosiową, gdzie cały zestaw również nie może przekraczać 3,5 tony. Warto zwrócić uwagę iż ostatnio zostały wprowadzone przepisy które pozwalają posiadaczom kategorii B prowadzić również motocykle o dopuszczalnej pojemności do 125 cm sześciennych. Oczywiście w tym przypadku będziemy mogli także prowadzić traktor bez przyczepy.

Kategoria A natomiast została rozszerzona o kategorię A1, A2, AM, tym przypadku kategoria AM uprawnia osoby które ukończyły 14 lat do prowadzenia motoroweru, A1 w przypadku osób które ukończyły 16 lat, uprawnia do prowadzenia motocykli o całkowitej mocy do 15 kW, natomiast A2 osoby które ukończyły 18 lat do prowadzenia motocykli o mocy do 35 kW. W przypadku samochodów ciężarowych będzie to prawo jazdy kategorii C, kierowcy często wykonują także uprawnienia do prowadzenia samochodów z przyczepą, będzie do kategoria D, można także wykonać uprawnienia do prowadzenia pojazdów przewożących materiały niebezpieczne. Naturalnie możemy także ukończyć kurs na prawo jazdy na autobusy, różnego rodzaju maszyny, sprzęt budowlany.

Warto oczywiście wyszukać odpowiedni ośrodek szkolenia kierowców, warto wejść na stronę https://ewan.lublin.pl/, znajdziemy tam dane dotyczące kursów, dowiemy się ile godzin trwają kursy teoretyczne, ile godzin trwa kurs praktyczny. Zapoznamy się także z cennikiem.