Jeśli zależy ci na jak najlepszym wyglądzie karoserii twojego samochodu, prawdopodobnie poszukałeś informacji na temat dostępnych produktów do ochrony i konserwacji lakieru.

Być może natknąłeś się na informacje o dwóch różnych produktach, jak folia chroniąca lakier i powłoki ceramiczne. Warto poznać różnice między tymi dwoma produktami, aby zdecydować, jakie będzie najlepsze rozwiązanie do ochrony lakieru twojego samochodu.

Czym się różni folia chroniąca lakier od powłoki ceramicznej?

Czy warto zdecydować się na oklejanie samochodów folią we Wrocławiu

Folia chroniąca lakier to przezroczysty, uretanowy materiał, który można nakładać na dowolną zewnętrzną lakierowaną powierzchnię pojazdu. Krótko mówiąc, folia ochronna lakieru samochodowego zachowuje jakość farby, zmniejszając ryzyko powstawania wielu rodzajów uszkodzeń, takich jak odpryski i zadrapania spowodowane kamieniami i gruzem drogowym, ślady zawirowań powstałe podczas mycia w myjni, plamy chemiczne i ślady wytrawiania spowodowane zanieczyszczeniami kwasowymi, plamy i zacieki z wody, a także blaknięcie w wyniku ekspozycji na promieniowanie UV. Powłoka ceramiczna to ciekły polimer nakładany na zewnętrzne powierzchnie pojazdu. Po nałożeniu łączy się chemicznie z lakierem fabrycznym pojazdu, tworząc warstwę ochronną i hydrofobową powierzchnię. Właściwości hydrofobowe powłoki ceramicznej utrudniają wiązanie zanieczyszczeń z lakierem samochodu. Ma to dwie główne korzyści dla właściciela samochodu, a mianowicie pomaga dłużej utrzymać czystość samochodu i ułatwia czyszczenie samochodu, gdy przychodzi czas na mycie.

Jak widać, oba produkty mają za zadanie sprawić, by samochód wyglądał jak nowy przez dłuższy czas, chroniąc i konserwując lakier. Pomimo tych podobieństw, folie ochronne do farb i powłoki ceramiczne mają znaczące różnice i służą różnym celom. Folia chroniąca farbę jest grubsza niż powłoki ceramiczne. Co więcej, posiada ona skład chemiczny, który umożliwia jej samoleczenie, to znaczy powraca do swojej pierwotnej postaci po otrzymaniu wgniecenia lub otarcia. Te cechy sprawiają, że folia chroniąca lakier jest w stanie przyjąć na siebie odłamki żwiru, drobne rysy, ślady zawirowania i plamy z twardej wody bez trwałego zniekształcenia czy uszkodzenia, a powłoka ceramiczna nie ma takiej zdolności.

Z pewnością oklejanie samochodów folią wrocław ma odpowiednie działanie zabezpieczające lakier pojazdu przed uszkodzeniami. Jest to trwałe rozwiązanie ochronne skierowane nie tylko dla właścicieli nowych pojazdów, ale również starszych modeli aut.