Szyby zespolone to rozwiązanie, które pozwala na zwiększenie właściwości termoizolacyjnych okien.

W tym przypadku pomiędzy taflami szkła stosuje się ramki dystansowe, które pozwalają na pozbycie się problemu skraplania pary wodnej na szybach. Dodatkowo przestrzeń wypełniona jest gazem szlachetnym, takim jak argon, co znacznie polepsza właściwości izolacyjne. Obecnie stosuje się systemy trzyszybowe, dostępne są także opcje czteroszybowe, z szybą o grubości 4 mm.

Okna w domu energooszczędnym

Szyby zespolone z niskim współczynnikiem przenikania ciepła

W nowoczesnym budownictwie stawia się na energooszczędność, wdrażane są innowacyjne technologie, które pozwalają na znaczne ograniczenie straty ciepła. Szyby zespolone posiadają dwie lub większą ilość szyb, które połączone są w całym obwodzie, jest to bardzo istotne, aby tworzyły przestrzeń bez mostków cieplnych, w ten sposób ograniczamy znacznie straty w porównaniu do standardowych okien. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na przepuszczalność promieni słonecznych, okna nie powinny blokować dostępu światła. Od 2021 roku obowiązują wymagania dotyczące wartości współczynnika przenikania ciepła, która w przypadku okien nie może przekroczyć 0,9 W/m2K. Tego rodzaju wymagania spełniają rozwiązania trzyszybowe, mogą to być także okna czteroszybowe posiadające trzy komory, dzięki czemu współczynnik przenikania ciepła jest znacznie obniżony. Zaletą tego rozwiązania jest znaczne ograniczenie wydatków związanych z ogrzewaniem, będzie to zwłaszcza istotne w przypadku kiedy posiadamy duże okna tarasowe czy balkonowe.
Zaletą rozwiązania jest ścisłe przyleganie ramki dystansowej do powierzchni szyby. W ten sposób można wyeliminować wszelkie nieszczelności, dodatkowo stosuje się specjalne granulat, który może pochłaniać wilgoć. W ten sposób unikniemy powstawania wilgoci, skraplania się wody na powierzchni szyby. W przypadku szyb zespolonych stosuje się specjalny rodzaj szkła, który posiada odpowiednie właściwości termoizolacyjne, które eliminują straty energii cieplnej, jest to także rozwiązanie, które pozwala na wyciszenie budynku. Szyby zespolone mogą znacznie obniżyć poziom hałasu, będzie to szczególnie istotne w przypadku jeżeli mieszkamy w centrum miasta, w pobliżu lotniska czy też torów kolejowych.

Obecnie wielu producentów oferuje szyby zespolone, możemy odwiedzić stronę https://www.insoglas.pl/, gdzie producent zamieścił szczegóły dotyczące oferty na szyby termoizolacyjne, które mogą być dodatkowo wyposażone w szprosy czy też witraże. Oferowane są również szyby z uszczelnieniem silikonowym, jak również producent może wykonać rozmiary nietypowe, na specjalne zamówienie klienta.