Odstające bądź asymetryczne uszy dla wielu osób są przyczyną kompleksów. Ukrywanie ich nie rozwiązuje wcale problemu, jedynym sposobem jest operacja plastyczna uszu. Czy warto się na nią zdecydować? W jaki sposób przebiega oraz ile kosztuje? Dowiedz się wszystkiego na temat korekcji uszu!

Spis treści:

  • Jak wygląda korekcja uszu?
  • W jakim wieku zdecydować się na otoplastykę?
  • Czy warto zdecydować się na operację plastyczną uszu?

Jak wygląda korekcja uszu?

Korekcja uszu, czyli otoplastyka jest zabiegiem z medycyny estetycznej. Głównym celem operacji jest poprawienie wyglądu, nie stanu zdrowia. W jaki sposób przebiega korekcja uszu? Zabieg rozpoczyna się od wykonania nacięcia na tylnej powierzchni małżowiny usznej i to właśnie w tym miejscu widoczna będzie blizna. Po wykonaniu nacięcia lekarz modeluje chrząstkę, usuwa nadmiar skóry oraz zakłada szwy (mogą być rozpuszczalne bądź nierozpuszczalne). Kolejnym etapem jest doszycie odstającej muszli małżowiny do okolicy zausznej. Pozwala to na zmniejszenie kąta nachylenia, czyli odstawania ucha. Korekcja uszu kończy się założeniem szwów oraz opatrunków. Jeśli chodzi o to, czy korekta uszu boli, wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym, pacjent jest więc nieprzytomny i nie odczuwa bólu czy dyskomfortu. 

Po operacji uszy mogą być obolałe i zaczerwienione. Konieczne jest przyjmowanie silnych tabletek przeciwbólowych. Przez kilka pierwszych miesięcy od operacji plastycznej uszu chrząstka małżowiny nie jest wystarczająco mocna. Należy szczególnie dbać o prawidłową pozycję uszu, by nie doszło do ich przestawienia. Cały zabieg trwa około 1-2 godziny. Jeśli chodzi o to, le kosztuje korekta uszu – cena ta waha się między 3 000 a 5 000 złotych.

W jakim wieku zdecydować się na otoplastykę?

Skoro wytłumaczyliśmy już co to jest korekta uszu, możemy przejść do wieku, w jakim najlepiej jest podjąć się tego zabiegu. Korekta uszu przeznaczona jest zarówno dla osób dorosłych, jak i dzieci. Za minimalny wiek w jakim należy podjąć się tej operacji uznaje się 5 lat. W tym wieku małżowiny uszne są już wykształcone, a ich wielkość niewiele różni się od ostatecznej wielkości. Oczywiście każdy jest inny i przed zdecydowaniem się na operację należy wybrać się na konsultację, podczas której to lekarz oceni czy operację można wykonać czy lepiej jeszcze poczekać. Za najlepszy wiek do przeprowadzenia operacji uznaje się 12 rok życia, bowiem wtedy uszy wyglądają już tak, jak będą wyglądać przez kolejne lata. Nie rosną ani nie zmieniają się. Ponadto u dzieci chrząstka budująca małżowinę jest podatna na odkształcanie się, zabieg w młodym wieku jest więc łatwiejszy.

Korekcję uszu najlepiej jest wykonać wiosną lub latem. Zima nie jest dobrą porą na taką operację – pacjent może odmrozić sobie uszy, czego nawet nie będzie czuł, bowiem małżowina po operacji przez jakiś czas pozbawiona jest czucia. 

Czy warto zdecydować się na operację plastyczną uszu?

Korekta uszu zdecydowanie jest zabiegiem wartym uwagi. Pozwala pozbyć się kompleksów, które potrafią być naprawdę uciążliwe. Odstające uszy nie tylko prezentują się nieciekawie. Są często spowodowane wadą anatomiczną, urazem, alkoholowym zespołem płodowym czy dystrofią miotoniczną. Mogą przeszkadzać w codziennym funkcjonowaniu, a także być przyczyną wyzwisk – zwłaszcza u dzieci. 

Korekcja uszu jest przede wszystkim skuteczną metodą, wszelkiego rodzaju domowe sposoby nie działają. Nie ma obecnie lepszego rozwiązania na problem, jakim są odstające uszy. Jeśli ta przypadłość dotyczy także i nas – zdecydujmy się na operację i cieszmy symetrycznymi, przyległymi uszami. 

W razie innych pytań, umów się na konsultację ze specjalistą, np. z Kliniki Miracki Warszawa.