Obecnie konsumenci coraz bardziej zwracają uwagę na ekologiczne produkty, w które zapakowane są produkty spożywcze, żywność zamawiana na wynos lub z dowozem, oraz przedmioty, które kupujemy online.

Koncepcja konsumenta, co faktycznie robi opakowanie dla towarów i jak można je poddać recyklingowi, różni się w zależności od zrozumienia problemu ekologicznego przez kupującego. Wiele inicjatyw publicznych związanych z recyklingiem, ponownym użyciem i usuwaniem opakowań na całym świecie jest obecnie bardzo ważnych, ponieważ pomagają ograniczyć zanieczyszczenie środowiska. Obecnie wiele przedsiębiorstw, nie tylko z branży gastronomicznej, bardziej zwraca uwagę na to, w co zapakowane i dostarczane do klienta są ich produkty i towary. Obecnie w pudełkach, torbach papierowych i kartonach kupimy dosłownie wszystko, od odzieży, kosmetyków, produktów spożywczych, po jedzenie na wynos. Również prezenty i wyroby cukiernicze pakuje się w opakowania papierowe, jak pudełka i torebki, często ładnie dekorowane i wypełniane ekologicznymi produktami, jak wełna drewniana czy bibuła. Obecnie pudełka mogą być używane do dostarczania gotowej żywności konsumentowi, lub wysyłania zamówionych paczek. W pudełka kartonowe można zapakować wiele różnych produktów

Nowoczesne opakowanie z dobrej jakości kartonu można zastosować jako środek gwarantujący bezpieczną dostawę produktu do kupującego w odpowiednim stanie i po niskim całkowitym koszcie.

Aby sprostać takim potrzebom, konieczne jest stosowanie różnych rodzajów opakowań kartonowych do różnych zastosowań. Producent żywności może również zastosować estetyczne opakowanie, takie jak pudełko kartonowe, dzięki czemu produkt pozostaje widoczny w supermarketach, a konsument łatwiej wybiera to, czego potrzebuje. Opakowanie staje się odpadem, gdy spełnia swoje pierwotne funkcje, dlatego powinno być ekologiczne i nadawać się do recyklingu lub ponownego użycia, aby ograniczyć zaśmiecanie środowiska. Przydatne funkcje opakowania papierowego to wygoda, zamknięcie, pokrycie, oraz ochrona zawartości. Opakowanie powinno zapewniać czystość oraz zabezpieczenie przed uszkodzeniami.