Wiele osób przechodzących rehabilitację nie powinno zbytnio przeciążać pewnych partii mięśni. Należy tak ułożyć plan treningowy, aby rehabilitacja przebiegała w odpowiednim tempie.

Oczywiście może nam w tym pomóc trener, czy też rehabilitant. Obecnie coraz więcej osób wykorzystuje podczas rehabilitacji elektrostymulację mięśni. Elektrody przyczepione do mięśni wysyłają sygnał elektryczny powodujący skurcz mięśni. Jest to ciekawa alternatywa dla ćwiczeń fizycznych. W ten sposób mięśnie powoli wracają do kondycji sprzed urazu. Elektrycznie indukowany skurcz mięśni nie jest tak skuteczny jak faktyczny trening w rozwijaniu cech potrzebnych rehabilitantom lub sportowcom, a chociaż korzyści są niewielkie, nadal są godne uwagi na podstawie dostępnych badań. W przypadku sportowców EMS nie jest zamiennikiem, ale dodatkową korzyścią dla osób już zaangażowanych w wysokiej jakości program treningowy.


Zasada działania urządzenia opiera się na wykorzystaniu impulsów elektrycznych. Aby wywołać skurcz, czas trwania impulsu i amplituda prądu muszą być wystarczająco wysokie, w przeciwnym razie mięsień się nie skurczy. Jednostki motoryczne mięśni reagują na prąd elektryczny w inny sposób niż skurcz wywołany w sposób naturalnym. Jednak efekty działania EMS są dość podobne do efektów treningu na siłowni, dzięki czemu zapewnia wiele korzyści. Coraz częściej wykorzystywane są kombinezony do elektrostymulacji, dzięki nim każda z elektrod dobrze dolega do ciała, oraz jest bardzo dobrze rozłożona, co gwarantuje dobrą wydajność tego rodzaju treningu. Można ustawić wiele różnych programów treningowych dostosowanych do różnych partii mięśni, można także ćwiczyć tylko wybrane miejsca. Osoby które chcą wyrzeźbić swoje ciało z pewnością to docenia. Na stronie https://www.fitxpress.pl/ems-efekty-i-dzialanie/ można zapoznać się ze szczegółami działania kamizelki. Oczywiście korzystając z tego rodzaju urządzeń warto rozpisać dokładny plan treningowy. Dzięki temu efekty będą bardzo zadowalające, można także łączyć elektrostymulację ze zwykłym treningiem na siłowni.