Wiele osób zdecydowanie częściej wybiera garderoby, zamiast zastawiać ściany pokoi szafami z ubraniami. Coraz częściej meble na ubrania idą w odstawkę na rzecz garderoby, którą spotkać można w prywatnych domach.
Tu często zajmują one całą wolną przestrzeń jednego z pokoi. Warto jednak przeznaczyć na nią pomieszczenie o powierzchni co najmniej 3,5 m kw., najlepiej w kształcie kwadratu, co umożliwia swobodne rozmieszczenie szaf oraz poruszanie się po niej. Warto zaplanować ją z głową, nie ma sensu, by usuwać z pokoi meble chcąc zagospodarować na garderobę niewielką powierzchnię, w której nawet nie można będzie się swobodnie przebrać. Dobrym sposobem jest umieszczenie jej pod skosami dachu, co pozwoli na wykorzystanie trudnej do zagospodarowania powierzchni. Ważne także, by szafy były funkcjonalne – by zawierały kilka przegród, na przykład na wieszanie ubrań męskich czy damskich, odzieży krótkiej czy długiej, a także szuflady lub półki na szaliki, rękawiczki czy inne rzeczy. Garderoba może być także szafą otwartą, której nie będziemy zabudowywali drzwiami. Jednak w takich sytuacjach ubrania często się kurzą. Warto zadbać o jakieś pudełka. Istotne jest także oświetlenie.
Powinno być zainstalowane na ścianie lub suficie. Przebierając się w garderobie, będziemy także potrzebowali lustra, a całe pomieszczenie powinno mieć swobodny przepływ powietrza. Skandynawski wystrój nawiązuje do powiedzenia mniej znaczy więcej. W latach 50. i 60. skandynawskie domy były tradycyjnie małe, więc nie pozwalały na ekstrawaganckie ilości przedmiotów dekoracyjnych i akcentów. W ten sposób projektanci starają się unikać ozdobnych lub nadmiernych detali, a przechowywanie jest mądrze wdrażane. Drewno często włącza się w projekt przestrzeni poprzez ściany, listwy drewniane i podłogi. Często projektanci zestawiają twardy materiał z dywanikami lub tkaninami z owczej skóry, aby złagodzić wrażenie surowości. W ten styl aranżacji wnętrz wpisują się również krzesła skóra ekologiczna. Zgodnie z estetyką skandynawskiego wzornictwa najczęściej używa się jasnego drewna, takiego jak buk, jesion i sosna. Prostota i praktyczność to dwie największe zasady skandynawskiego wzornictwa.