Wielu przedsiębiorców poszukuje sposobu na obniżenie kosztów prowadzenia działalności, jednym z pomysłów może być tańsza siedziba firmy.

Oczywiście możemy poszukiwać taniego lokalu na wynajem, jednak jak wiadomo tańsze miejsca są mniej atrakcyjne. Najlepsze miejsca znajdują się w centrach miast, najczęściej są to galerie handlowe. Jednak koszt wynajmu nawet małego lokalu handlowo-usługowego wiąże się z dość dużymi kosztami.

Dodatkowo nie każdy lokal będzie dostosowany do naszych potrzeb, wówczas możemy zdecydować się na budowę własnego budynku. Musimy zastanawiać się nad działką, lokalizacje w najlepszych miejscach mogą być bardzo drogie, lub też po prostu niedostępne. Można także zdecydować się na wynajem miejsca do prowadzenia działalności, w tym przypadku dobrym pomysłem będą pawilony, które nie wymagają pozwolenia na budowę.

Zamawiamy je u producenta, są tam wytwarzane i dostarczane na miejsce.

Samo przygotowanie miejsca nie est problemem, wystarczy betonowa posadzka lub też kostka brukowa. Dodatkowo można także zamówić inne moduły, czy też garaże. Z pewnością garaż z płyt warstwowych będzie bardzo dobrym pomysłem, jeżeli nasza działalność ma być tymczasowa. Może bowiem okazać się iż znajdziemy tańsze, lub też bardzo ej atrakcyjne miejsce na prowadzenie naszej działalności, wówczas można łatwo przenieść pawilon i garaż na nowe miejsce.

Stosowane w Polsce pawilony mogą mieć różne funkcje. Najczęściej używane są jako miejsca do prowadzenia drobnej działalności gospodarczej, która nie wymaga zbyt dużo przestrzeni.

Mogą być dość proste, wyposażone w drzwi jedno bądź dwuskrzydłowe. Można także dopasować wielkość okien, przykładowo możemy całkowicie przeszklić jedną ze ścian, może być to ważne w przypadku saloników prasowych, ale także w innych branżach, kiedy będziemy chcieli zaprezentować nasz towar na dużej wystawie. Można także dopasować oświetlenie, jego rozmieszczenie, czy ilość punktów świetlnych, można także zaprojektować zaplecze, umiejscowienie sanitariatów.