W wielu zawodach konieczne jest wykonywanie prac na wysokościach.

Zwykle działania z dala od podłoża są związane z pracami budowlanymi, technicznymi, mechanicznymi, elektrycznymi, itp. Wiadomo, że podstawową sprawą jest właściwe przeszkolenie pracownika w kwestii efektywnego oraz bezpiecznego wykonywania swoich obowiązków na dużej wysokości. Z drugiej strony nawet najlepiej wyszkolony i doświadczony pracownik nie jest w stanie przewidzieć wszystkich możliwych zagrożeń. Efektem tego może być utrata równowagi i upadek. Na szczęście na rynku istnieją profesjonalne rozwiązania zapewniające ochronę przed takimi zdarzeniami.

Ochrona pracowników wysokościowych przed upadkiem

Nowoczesne systemy ochronne – czy warto je stosować?

Oczywiście w Polsce można wejść w posiadanie wielu praktycznych i skutecznych systemów ochronnych, jednak podstawową sprawą jest zadbanie o właściwe środki ochrony indywidualnej. Istotne jest stosowanie właściwej odzieży dopasowanej do danego stanowiska pracy oraz ochrony głowy w formie kasku. Chroni on przed obrażeniami, mniejszymi uderzeniami czy też przed przedmiotami spadającymi z wysokości.

Nie należy również zapominać o rozwiązaniach, jakimi są stałe systemy asekuracji. Na rynku dostępne są takie rozwiązania w wersji pionowej oraz poziomej. Pozwalają one na zabezpieczanie drabin, pomostów, dachów oraz innych konstrukcji i elementów umożliwiających poruszanie się w pionie oraz w poziomie. Oprócz prostych systemów punktowych w formie słupków zabezpieczających, na rynku dostępne są też systemy bazujące na wykorzystaniu specjalnych szyn oraz lin.

Systemy asekuracyjne w wersji stałej są bardzo dobrym rozwiązaniem dla każdego, kto chce odpowiednio zabezpieczyć prace na wysokości. Jeśli zostały one prawidłowo skonstruowane i rozplanowane to poradzą sobie bardzo dobrze w praktycznie każdych warunkach. Stanowią one świetną alternatywę dla balustrad oraz innych starszych rozwiązań mających na celu ochronę ludzi przed upadkiem z wysokości. Oczywiście istotne jest korzystanie z takich zabezpieczeń zgodnie z instrukcją użytkowania, aby uniknąć ewentualnych awarii i innych problemów.