Wanienka to niezbędne akcesorium do codziennych zabiegów higienicznych małego dziecka. Na rynku znajdziemy mnóstwo tego rodzaju produktów.

Jakie cechy powinna mieć dobra wanienka dla dziecka? Przede wszystkim musi zapewniać bezpieczeństwo i być wygodna w obsłudze dla rodziców. Nowoczesne wanienki mają też wiele innych funkcjonalności.

Bezpieczeństwo i wygoda

W ofercie sklepów z artykułami dziecięcymi od lat królują tradycyjne plastikowe wanienki kąpielowe dla maluchów. To bardzo praktyczne produkty. Ich kształt i wymiary są doskonale dopasowane do ciała dziecka – świetnie służą zarówno nowonarodzonym dzieciom, jak i starszym pociechom. Przydają się do czasu, gdy dziecko może już samodzielnie siedzieć (wtedy maluch zaczyna korzystać z misek oraz wanien dla dorosłych). Pozostawiają spory zapas przestrzeni do wygodnego mycia dziecka oraz zabawy. Są też lekkie i łatwe w utrzymaniu czystości. Mają specjalne tłoczenia,  w których można umiejscowić mydełko, niektóre wyposażone są też w odpływ z korkiem, który ułatwia ich opróżnianie. Taką wanienkę dla dziecka warto kupić ze specjalnym stojakiem, który sprawia, że naczynie stoi stabilnie oraz na wygodnej dla rodzica wysokości. Tradycyjna wanienka dla dziecka nie jest oczywiście produktem idealnym. Zabiera dość sporo miejsca i wymaga ciągłego podtrzymywania malucha podczas kąpieli.

Wanienka dla dziecka w nowej odsłonie

Nowoczesne wanienki dla dzieci posiadają więcej funkcjonalnych walorów od tradycyjnych naczyń kąpielowych z plastiku. Część z nich to akcesoria składane – wyposażone są w silikonowy kołnierz, dzięki czemu nie zajmują wiele miejsca po złożeniu. Jeszcze innym typem konstrukcji jest wanienka dla dziecka shnuggle. To zupełnie nowe podejście do kąpieli dziecka – maluch nie leży w wanience, ale siedzi w przypominającym nieco wiadro naczyniu. Jego plecy spoczywają przy tym na szerokim oparciu. Taka wanienka nie wymaga ciągłego przytrzymywania dziecka podczas kąpieli – rodzic ma obie ręce wolne, dzięki czemu łatwiej jest mu umyć dziecko.