Korzystanie z własnego samochodu wiąże się z wieloma udogodnieniami i korzyściami, ale również obowiązkami.

Każdy posiadacz jest między innymi odpowiedzialny za stan techniczny własnego pojazdu. Istotnym warunkiem z zakresu spełniania tego obowiązku jest regularne przeprowadzanie przeglądów technicznych, które są obowiązkowe zgodnie z polskimi przepisami. Jazda autem, bez wbitego przeglądu w dowodzie rejestracyjnym może doprowadzić do kosztownych i nieprzyjemnych konsekwencji. Dobrze więc uzyskać więcej informacji na ten temat.

Czym grozi brak aktualnego przeglądu technicznego pojazdu?

Co warto wiedzieć o badaniu technicznym i jego braku?

Badanie techniczne to proces, który polega na regularnym kontrolowaniu stanu technicznego, sprawności oraz zdolności pojazdu do bezpiecznego użytkowania w publicznym ruchu drogowym. W czasie takiego przeglądu, wyspecjalizowani diagności, którzy posiadają stosowne kwalifikacje, kontrolują czy użytkowanie samochodu nie będzie stanowiło zagrożenia dla kierującego, pasażerów oraz pozostałych użytkowników polskich dróg publicznych. Bazując na takim badaniu, fachowcy ustalają czy auto może być dopuszczone do ruchu.

Jazda bez ważnego przeglądu nie jest dobrym pomysłem. Jeśli dojdzie do kontroli albo interwencji policyjnej, wówczas brak badania będzie oznaczał konieczność zapłacenia wysokiego mandatu w kwocie od 1500 do nawet 5000 zł (dane z 2022 roku). Oprócz tego policjanci zatrzymają dowód rejestracyjny pojazdu. Po jego zatrzymaniu kierowca otrzyma dokument pozwalający mu na dojazd do stacji kontroli w celu przeprowadzenia przeglądu. Takiej kontroli należy dokonać w ciągu 7 dni od zatrzymania dowodu.

Na terenie Polski działa wiele firm reklamujących się hasłami, takimi jak na przykład przegląd rejestracyjny Lublin oraz wykonujących swoje zadania w wielu innych miastach na terenie Polski. Odnalezienie takich fachowców nie jest zbyt wielkim problemem, ponieważ prowadzą oni działalność w wielu dużych, jak również małych miejscowościach na terenie naszego kraju. Należy tylko poszukać informacji na ich temat oraz ofert w Internecie.