Obrus położony na stole dodaje wyjątkowego wyglądu całemu wnętrzu i sprawia, że nawet najprostszy stół może wyglądać estetycznie lub świątecznie.

Oczywiście nie będziesz wybierać tego samego materiału obrusowego na każdą okazję, kolorowy obrus z poliestru nadaje się raczej na codzienne okazje i spotkania z przyjaciółmi, a na odświętny stół kładziemy raczej obrusy w jasnych kolorach z bawełny. Wyobraź sobie piękną salę bankietową udekorowaną na szczególną okazję, ale bez obrusów. Wygląda to na nie ukończoną dekorację pomieszczenia, i jest to jeden z największych błędów, jakie możesz popełnić przygotowując dom na spotkanie z gośćmi. Prawdopodobnie będziesz potrzebować tylko jednego obrusu, co oznacza, że możesz sobie pozwolić na szaleństwo kupując droższy obrus, taki, który ci się najbardziej podoba. Jeśli organizujesz przyjęcie urodzinowe dla dzieci, możesz użyć jednorazowych obrusów tematycznych lub estetycznych cerat z bohaterami z bajek. Nie będziesz się denerwowała powstającymi plamami. Jeśli organizujesz uroczysty obiad dla rodziny lub spotkanie przy świątecznym stole, nie możesz położyć na stole ceraty, konieczny będzie dobrej jakości i elegancki obrus. Ważne jest, aby ustalić sobie budżet, aby dokładnie wiedzieć, jaką jakość obrusu będziesz w stanie zdobyć. Pamiętaj, że im lepszy jakościowo będzie obrus, tym dłużej on przetrwa w dobrym stanie użytkowanie i częste cykle prania. Obrusy na stół mogą być wykonane z różnych materiałów

Materiał jest najważniejszą częścią obrusu.

Nie wszystkie materiały sprawdzają się na każdą okazję, więc zanim kupisz, upewnij się, że tkanina wybranego obrusa odpowiada twoim potrzebom. Ważne są również wymiary bielizny stołowej, ponieważ zbyt mały lub zbyt duży obrus nie będzie dobrze wyglądał na stole, nawet najpiękniej ozdobionym. Ponieważ obrusy na stół muszą być dobrze wyprasowane, weź to pod uwagę wybierając tkaninę, z której są one wykonane. Czysty len i gruba bawełna nie prasują się zbyt dobrze i trzeba użyć wysokiej temperatury, aby wyrównać wszystkie zagniecenia. Poliester to syntetyzowany materiał, który jest trwalszy od innych, dzięki czemu można go używać zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz. Jest odporny na plamy i zagniecenia, dlatego łatwo się obrusy z takiego materiału użytkuje.