Obecnie coraz częściej widujemy różnego rodzaju drony, czyli małe maszyny latające, są wykorzystywane w różnych celach.

Ich wielkość może być różna w zależności od ciężaru, jaki musimy on unieść. Często drony będą posiadały kamery, ale trzeba pamiętać że muszą także udźwignąć dość ciężką baterię. Im bateria jest cięższa tym dron może pozostawać dłużej w powietrzu, jednak im jest cięższy tym potrzebuje większej ilości zasilania. Dlatego też w przypadku dorna należy znaleźć złoty środek jeżeli chodzi o zasilanie. Drony można podzielić na kilka kategorii, w zależności od celu, dla którego zostały wykonane lub konstrukcji. W zależności od przeznaczenia dysponujemy dronami wojskowymi i cywilnymi. Od kilku lat pojawiają się dość zaawansowane drony przeznaczone wyłącznie do rozrywki lub do pracy zawodowej fotografów i filmowców. Drony są dzielone według liczby śmigieł, najbardziej znane to quadcoptery z czterema śmigłami, ale możemy również znaleźć heksakopter czyli dron wyposażony w sześć śmigieł, oktokopter ma natomiast osiem śmigieł. Większość dronów oczywiście posiada sterowanie, w przypadku bardziej zaawansowanych jednostek mogą częściowo same kierować lotem, tak będzie w przypadku, kiedy dron utraci łączność, wówczas może automatycznie powrócić do miejsca startu. Autonomiczne drony są najczęściej używane przez wojsko, pracują, otrzymując zadania i wykonują je samodzielnie, a następnie wracają i ostatecznie lądują. Dziś użycie dronów jest naprawdę różnorodne, jedyne co je ogranicza to wyobraźnia, pojemność baterii, oraz prawo lotnicze. Przykładowo zakaz lotów dronami może dotyczyć lotnisk, czy też obiektów wojskowych i o znaczeniu strategicznym. Najczęściej widywane drony, mają cztery wirniki, za pomocą których otrzymują się w powietrzu ale także mogą latać w różnych kierunkach. Posiada śmigła na końcach, a pośrodku znajdziemy elektronikę sterującą i baterie. Sterowanie dronami najczęściej odbywa się za pomocą dedykowanego kontrolera, tak jak na przykład w przypadku samochodu zdalnie sterowanego. Jak działają drony?

Odpowiedzialność za drona spoczywa zatem zawsze na jego właścicielu, który nim steruje, osoby, które chcą uczyć się latać dronami mogą przejść odpowiednie szkolenie, i zapoznać się dokładnie z zasadami lotu.

Na rynku możemy znaleźć drony do nauki latania, dzięki którym osoba początkująca może nauczyć się obsługi. Aby dobrze sterować dronem należy znać zasady sterowania, dron, odbiera polecenia ze sterownika. Na panelu sterowania radiowego znajdują się dwa główne elementy sterujące – dźwignie joysticków lub joysticki, z których jeden steruje się wznoszeniem i opadaniem oraz obracaniem wokół osi pionowej, podczas gdy drugi porusza się do przodu, do tyłu i na boki. Trzeba przyzwyczaić się do tego rodzaju sterowania, i bardzo dobrze wyczuć sterownik. Czasem sterowniki są bardzo czułe dlatego też trzeba spędzić trochę czasu zanim będziemy w stanie poruszać się dronem z dokładnością chirurga. Nie bez znaczenia jest również trymowanie czyli wyważenie maszyny tak, aby po starcie nie poruszała się na boki ani nie obracała się wokół własnej osi. Tylko wyważony dron będzie łatwy i bezpieczny w prowadzeniu. Służą do tego przyciski obok i poniżej dźwigni sterowania krzyżowego. Trymowanie w locie bywa czasami problematyczne, zwłaszcza jeśli masz ograniczoną przestrzeń. Warto sprawdzić jak dron reaguje zaraz po starcie, jeżeli przechyla się na boki, może to oznaczać że warto wprowadzić pewne poprawki w celu poprawiania jego stabilności. Oczywiście drony mogą posiadać wbudowaną kamerę, jak również mogą posiadać miejsce do montażu. Obecnie tańsze drony bez kamery można wyposażyć w niedrogie kamery wysokiej rozdzielczości. Można dzięki temu uzyskać dobry podgląd lotu, za nasz wyświetlacz może być wykorzystany telefon komórkowy, można także spotkać modele które posiadają wyświetlacz dedykowany do danego sterownika. Oczywiście drony bez kamery, znajdują nabywców ze względu na możliwość zamontowania takiej kamery jaką potrzebujemy. Zatem jeżeli w standardowym zestawie znajduje się kamera zbyt niskiej rozdzielczości, można zamienić ja na lepszy model. Trzeba także pamiętać że obecnie optyka w kamerach szybko posuwa się do przodu, zatem może się zdarzyć że za kilka lat będziemy mogli kupić wysokiej jakości sprzęt za nieduże pieniądze. Wówczas dron w którym możemy wymienić kamerę może okazać się bardzo dobrym pomysłem.