Herbicydy są najczęściej wykorzystywanymi obecnie środkami w przypadku zwalczania chwastów.

Oczywiście możemy wykorzystać także metody pielenia, jednak na dużych obszarach będzie to dość czasochłonne. Należy bardzo dokładnie dobrać herbicydy do rodzaju upraw, sprawdzić jakie chwasty najczęściej występują w naszych uprawach. Dzięki temu będziemy mogli dobrać najlepsze herbicydy selektywne. Są to środki ochrony roślin, które uszkadzają określony rodzaj roślin, nie wyrządzając szkód w uprawach.

Jak pozbyć się chwastów z upraw?

Dlaczego warto stosować herbicydy selektywne?

Chwasty w uprawach konkurują z roślinami o składniki odżywcze, światło oraz oczywiście o wodę, w konsekwencji rozwój roślin jest utrudniony, nasze plony mogą być znacznie mniejsze. W przypadku kiedy chwasty występują gęsto możemy zauważyć zmniejszenie plonów o 30 czy 40% w zależności od rodzaju upraw. Warto zwrócić uwagę, iż herbicydy powinniśmy stosować w odpowiednim okresie czasu, możemy zastosować je przed wzrostem rośliny, wówczas herbicyd będzie spowalniał wzrost chwastów w uprawie. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na mechanizm działania, mogą być to herbicydy które będą poprzez liście trafiały do układu rośliny, niszcząc ją. Możemy spotkać również herbicydy, które będą dostawały się do roślin przez korzenie zaburzając naturalny proces fotosyntezy.

Herbicydy powinniśmy stosować o określonej porze, wielu rolników wykonuje opryski w nocy, w ciągu dnia temperatura może wzrosnąć, spowodować, iż herbicydy będą szybko parowały. Dodatkowo powinniśmy zwrócić uwagę na wiatr, zbyt silne powiewy mogą znieść oprysk na inne uprawy. Dodatkowo pogoda deszczowa będzie niekorzystna, w tym przypadku herbicyd może zostać zmyty. Jeżeli stosujemy herbicydy doglebowe dobrze aby podczas oprysku gleba była wilgotna, dlatego możemy wykonać oprysk po opadach.

W przypadku kiedy chcemy chronić zboże, możemy wykorzystać herbicyd Fundamentum dostępny na stronie https://innvigo.com/herbicyd-trojskladnikowy-do-zboz-fundamentum-700-wg/. Jest to trójskładnikowy herbicyd selektywny który usuwa bardzo skutecznie wiele chwastów typowych dla upraw zboża.