Dzieci zdobywają wiedzę na temat tego, co widzą lub słyszą w swoim otoczeniu i odtwarzają to w trakcie zabawy.

Bardzo ważne jest, aby dać dziecku zabawkę, która nie tylko sprawi mu radość, ale jednocześnie umożliwi mu naukę nowych umiejętności. Dziecko łatwo przyciągają kolorowe zabawki, które mają ciekawe faktury i wiele funkcji. Ponadto, jeśli kupujesz zabawki dla dzieci w wieku poniżej 3 lat, upewnij się, że nie ma małych części lub kawałków, które mogłyby się oderwać, utknąć w gardle dziecka i spowodować uduszenie. Bezpieczne zabawki dla małych dzieci są dobrze wykonane, bez ostrych części, pomalowane nietoksyczną farbą, i łatwe do czyszczenia. Należy pamiętać, że typowe zużycie może spowodować, że niegdyś bezpieczna zabawka stanie się niebezpieczna. Dorośli powinni często sprawdzać zabawki, aby upewnić się, że są one w dobrym stanie. Jeśli chodzi o zakupy zabawek dla dziewczynek, możliwości są praktycznie nieograniczone, co sprawia, że znalezienie idealnego prezentu dla dziecka może być kłopotliwe.

Dla ułatwienia sobie tego procesu można wyszukiwać zabawki dla dzieci w różnym wieku na stronach internetowych, co z pewnością upraszcza zakupy i skraca czas spędzany między półkami w sklepie stacjonarnym.

Małe dzieci na ogół nie są wybredne, jeśli chodzi o zabawki, ale rodzice powinni być. Zabawki to jednak coś więcej niż tylko przedmioty służące do zabawy, muszą być również odpowiednie dla wieku, stymulujące i bezpieczne. Zabawa jest bardzo ważna w społecznym, psychicznym, fizycznym i emocjonalnym rozwoju dzieci, a najlepsze zabawki powinny być traktowane jako rozwojowe narzędzia edukacyjne. Zabawki, które robią za dużo, nie pozwalają dziecku na użycie własnej wyobraźni i zasadniczo przejmują kontrolę nad sytuacją podczas zabawy, w której to dziecko powinno kierować akcją. Kiedy zabawki dla dziewczynek są zbyt specyficzne i mają zbyt wiele przycisków, ograniczają lub uniemożliwiają dziecku wykorzystanie swojej wyobraźni. Najlepsze zabawki to często te najprostsze, jak klocki, pluszaki i lalki, ponieważ pozwalają dzieciom na kreatywność i spontaniczność w zabawie.