Istnieje sporo chorób, które wydają się jedynie błahymi dolegliwościami, dlatego też wielu ludzi ignoruje ich objawy i nie zgłasza się do lekarza w porę. Stosowane są domowe terapie, które czasami tylko pogarszają sytuację. Taką chorobą jest onycholiza. Schorzenie dotyka płytek paznokciowych, które stopniowo są coraz bardziej zmienione i powodują powstawanie pod nimi wałów zrogowaciałego naskórka. To idealne podłoże dla bakterii i grzybów.

Szybkie leczenie i zapobieganie – najlepsza metoda walki z onycholizą

Zaniedbana onycholiza może okazać się bardzo groźna, ale jej wczesne fazy ani nie bolą, ani nie powodują zbyt problematycznych objawów. Być może właśnie to jest przyczyną opóźniania się z wizytą do lekarza – po co iść z czymś, https://podolog-warszawa.pro/grzybica-paznokci-jak-ja-wyleczyc/ co nie boli ani nie przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu? Niestety dość szybko osoba bagatelizująca onycholizę przekonuje się, że jest w błędzie. Choroba powoduje coraz mniej estetyczne zmiany płytki paznokci, co w teorii jest możliwe do ukrycia, jeśli dotyczy stóp. Dużo gorzej jest z dłońmi. Dla uniknięcia konieczności trzymania rąk w kieszeniach warto poszukać pomocy zaraz po zauważeniu dziwnych objawów dotyczących paznokci. Nie należy się tego bać, zabiegi lecznicze wykonane przez specjalistę nie są bolesne, nie trwają też zbyt długo. Leczenie niezbyt zaawansowanej dolegliwości nie wymaga dużych nakładów finansowych.

Lepiej zapobiegać, niż leczyć

Zapobieganie czy to powstaniu objawów onycholizy, czy to jej nawrotom, to bardzo skuteczna metoda. Oczywiście żeby móc zapobiegać we właściwy sposób, przyda się wiedza na temat tej dolegliwości lub porada od lekarza specjalisty. Szczególnie istotne jest zapobieganie w przypadku raz wyeliminowanej onycholizy, bo wtedy już mniej więcej wiadomo, co wywołuje zmiany i na co trzeba uważać. Dla przykładu, głównym problemem danej osoby może być zakładanie zbyt ciasnego obuwia w przedniej części, chociażby szpilek o wąskich i twardych noskach. Palce stopy są narażone na ciągły ucisk i urazy wywołane uderzeniami, o które nietrudno podczas chodzenia. To może być przyczyna rozwinięcia się onycholizy.