W sztuce filmowania, podobnie jak w fotografii, bardzo ważna jest odpowiednia kompozycja kadru. Fotografia to uchwycenie właściwego momentu, po to by upamiętnić wydarzenie w bezruchu. Film to ciągły ruch, pęd, zarówno aktorów, operatorów jak i tła.

Obiekt, który ma znajdować się w centrum zainteresowania powinien znajdować się w środku kadru, tło jest tylko częścią pośrednią, dodaje estetyki wyglądu. Bardzo ważny jest ruch kamery. Filmując aktora musimy zwrócić uwagę na to, by większa część tła znajdowała się przed nim, a nie za nim. Kamera może podążać bezpośrednio za nim, za jego gestem lub wzrokiem, tak by wprowadzić widza w odpowiedni nastrój i wytłumaczyć mu myśl reżysera. Równie ważną rzeczą w filmie jest jego ostrość. Obraz nie może być zamazany, czy wręcz rozlany. Od fotografii film różni się jeszcze dźwiękiem. Widz zawsze zwraca uwagę na tego aktora, który w danym momencie mówi, dlatego w takim przypadku nie może występować odrębność między kompozycją a dźwiękiem. Operator kamery musi sprawić, by cała uwaga odbiorcy skupiła się w tym najważniejszym momencie i miejscu. Tylko dobrze skonstruowany film będzie przekazywał emocje, które chcemy wyrazić. Nieodłącznym narzędziem pracy operatora jest kamera. Rejestruje ona przede wszystkim światło, dlatego ważne jest by podczas ujęcia światło było jasne. Często warto jest też poprawić ostrość, gdy warunki filmowania są nieodpowiednie. Ważnym elementem podczas filmowania jest dźwięk. Profesjonaliści stosują mikrofony kierunkowe, które umieszczone są na „belce” pod akcją. Prywatnie również można podłączyć mikrofon do kamery, jednakże dźwięk nie jest już tak czysty. Jednym z rozwiązań jest dodanie dźwięku już po zakończeniu nagrywania filmu.

Do tego celu bardzo dobrze nadaje się DDClip, można w nim nagrywać odpowiednie głośności, dodawać efekty, a dzięki temu unikać szumów w czasie odtwarzania filmu. Ważnym akcesorium operatora jest statyw. Najnowsze modele są lekkie i małe, dzięki czemu można je wszędzie ze sobą zabrać. Używanie statywu wyklucza gwałtowne ruchy, a film jest lepszej jakości. Gdy jednak film kręcony jest trzymając kamerę w ręce, trzeba skupić się na jednym obiekcie, ponieważ widz może mieć kłopoty ze zorientowaniem w szybko przelatującym obrazie. Często na ślub i wesele wynajmowany jest kamerzysta Rzeszów jest jednym z miast w których znajdziemy fachowców. Nakręcą oni dobry film, oraz złożą go w całość.