Obecna sytuacja nie pozwala na organizacje hucznych chrzcin. Dlatego okazja ta staję się jeszcze bardziej rodzinna niż kiedykolwiek. W grę wchodzi bowiem tylko małe, rodzinne spotkanie. To nie oznacza jednak, że należy zrezygnować z odpowiedniej oprawy. Należy zapewnić sobie i dziecku dobre wspomnienia. Jak jednak zabrać się za organizowanie chrztu? To może wydać się trudne, zwłaszcza dla rodziców, którzy po raz pierwszy stają przed tym zadaniem. Jednak wcale nie musi takie być. Wystarczy wszystko zaplanować z odpowiednim wyprzedzeniem.

Czy papierowe zaproszenia są potrzebne? Czy nie wystarczy SMS lub zaproszenie podczas rozmowy twarzą w twarz? Przecież tak jest oszczędniej. Czy aby jednak na pewno stosowanie?

Tak, zaproszenie podczas rozmowy, zwłaszcza w rodzinie, nie jest niczym niezwykłym, czy też nietypowym. Jednak dając komuś prawdziwe, fizyczne zaproszenie na chrzest, okazuje się tej osobie większy szacunek. Dodatkowo może być ono pewnego rodzaju pamiątką dla gości. Dlatego warto zdecydować się na ten prosty gest. Rodzajów zaproszeń na Chrzest Święty jest wiele. Można zdecydować się na pionowe lub poziome. Mogą być uniwersalne – w których własnoręcznie wypisuję się dane gości, miejsce i czas chrzcin, albo spersonalizowane – takie gdzie na pierwszej stronie widnieje imię dziecka, a informacje w środku są już wydrukowane. Niektóre wzory są bogato zdobione inne zaś proste. Oczywiście dla chłopca można wybrać w odcieniach błękitu, a dla dziewczynki różu. Jednak coraz więcej osób decyduje się na neutralne kolory np. kremowy.

Jak sprawić, by stół wyglądał odświętnie, nie mając czasu na to, by samemu stworzyć ozdoby? Co zrobić, by nie przesadzić z ozdobami? Jak sprawić, by wszystko zdawało się bardziej stylowe?

Podstawowym wyborem powinny być ozdobne serwetki papierowe. Oprócz walorów dekoracyjnych posiadają także jedną ważną cechę – są niezwykle praktyczne. Po raz kolejny można wybrać tradycyjne kolory – różowy lub niebieski. Jednak bardziej elegancko wyglądać będą białe ze złotym nadrukiem. Jeśli na przyjęciu mają pojawić się także małe dzieci, można zastanowić się nad papierowymi talerzykami ze wzorem dopasowanym do motywu przewodniego. Mogą to być np. talerzyki na chrzest z napisem „Il Mio Battesimo” (Mój chrzest). Tort oraz muffinki można przyozdobić topperami. Na głównym cieście dobrze prezentować się będzie spersonalizowany złoty napis „Chrzest Święty” wraz z imieniem dziecka oraz ozdobnymi gołębiami. Natomiast babeczkom stylu dodadzą, małe, pojedyncze toppery na chrzest z np. ze złotą gołębicą czy napisem „Chrzest”. Warto pomyśleć także o ozdobnym pudełku na ciasto. Przy tego typu okolicznościach często zostaje go bowiem dużo, a szkoda by się zmarnowało. Dlatego można zaproponować wychodzącym gościom, by wzięli z sobą kilka kawałków. Spakowane w ozdobne pudełko ze złotym nadrukiem lub w kolorze ecru z napisem „Słodkie Podziękowanie” będą wyglądać elegancko, a goście nie będą mieli wątpliwości, że gospodarze zaradnie pomyśleli o wszystkim.

Ozdoby na chrzest dla chłopca i dziewczynki nie muszą się zbytnio różnic. Zazwyczaj chodzi jedynie o kwestie kolorystyczne lub drobne elementy. Warto jednak pamiętać, że oprócz przyozdobienia stołu warto zająć się także pomieszczeniem, w którym będzie odbywać się przyjęcie z okazji chrztu.

Najczęstszym i prawdopodobnie najlepszym wyborem są oczywiście balony. Bez problemu można zakupić cały zestaw balonów na chrzest w różnych wersjach kolorystycznych. Dobrym wyjściem może być także girlanda balonowa. Dla osób, które nie chcą tradycyjnych balonów, istnieje także wersja foliowa. Nad stołem lub przy wejściu zawisnąć może baner. Taki z napisem „Chrzest Święty” i obrazkiem wózka lub złożony trzynastu flag z pojedynczymi literami.

Co zrobić by z czasem wspomnienia się nie zatarły? Przecież nasza pamięć nie jest wieczna, a taka okazja zdarza się tylko raz. Zarówno rodzice, jak i goście na pewno zechcą mieć jakąś pamiątkę z tego wydarzenia. Może nawet coś, co przekaże się później „gwieździe wieczoru”?

Dla gości można zakupić podziękowania, nieco przypominające w wyglądzie same zaproszenia. Jednak ciekawą opcją jest mały upominek. Może być to na przykład gipsowa figurka aniołka owinięta białą, różową lub niebieską kokardką. W ten sposób w elegancki sposób podziękujesz gościom za ich obecność w tym ważnym dniu. Co jednak ze wspomnieniami dla rodziców i dziecka? Do niedawna księgi gości kojarzone były tylko ze ślubami, ale teraz nie są już czymś dziwnym także przy innych okolicznościach, chociażby właśnie podczas Chrztu Świętego. Biorąc pod uwagę, że obecnie niemal na każdym kroku robimy zdjęcia, dobrą opcją może być także album fotograficzny. Może taki ze złotym krzyżykiem i napisem „Pamiątka Chrztu Świętego”? Jeśli zaś cały album wydaję się przesadą, dobrą opcją może być pamiątkowa ramka na zdjęcie.

Zaproszenie, stół i sala to tylko dodatkowe elementy. Najważniejsze w tym dniu jest bowiem dziecko, które rodzice chrzestni zaniosą tego dnia do ołtarza.

Wybór rodziców chrzestnych to ważna decyzja. Będą to bowiem osoby, które powinny odgrywać dużą rolę w życiu dziecka. Dlatego nie powinno podejmować się tej decyzji pochopnie i wybrać kogoś zaufanego i bliskiego. Jednak jak o to poprosić? W końcu wiążę się to z dużo odpowiedzialnością. Czy w takim razie zwykłe zapytanie wystarczy? Może warto zastanowić się nad czymś więcej? Ciekawą opcją może być spersonalizowana, drewniana pamiątka z zapytaniem dla Rodziców Chrzestnych z napisem „Ciociu/ Wujku?” – a po odsłonięciu – „Czy zostaniesz moją matką Chrzestną?”. Dzięki takiemu akcentowi nie tylko sama prośba zostanie wydana w bardziej eleganckim stylu, ale także rodzic chrzestny będzie miał od razu gustowną pamiątkę. Jest też kilka elementów stroju dziecka, o których trzeba pamiętać zawczasu. Podstawowym jest szatka do chrztu lub chusteczka, a także świeca. W niektórych regionach kraju przyjęło się, że za jej organizacje odpowiadają rodzice chrzestni. By uniknąć chaotycznych poszukiwań na ostatnią chwilę, warto tę kwestię od razu wyjaśnić między rodzicami i chrzestnymi.