Henna jako farba do włosów jest używana od tak wielu wieków, że trudno jest określić dokładny czas, kiedy stała się popularna.

Jej użycie nie jest również tak skomplikowane, jak się może początkowo wydawać. Niezwykle ważne jest, aby każda osoba, która chce ufarbować włosy henną, dobrze rozumiała instrukcje i korzystała z produktu prawidłowo. Hennę kupuje się w postaci proszku, który barwi na pomarańczowo i czerwono. Aby uzyskać inny kolor, trzeba czystą hennę zmieszać z innymi składnikami w odpowiednich proporcjach. Nie trzeba samemu obliczać ilości składników, wystarczy kupić gotową mieszankę w wybranym kolorze, zmieszać ją z ciepłą wodą i nałożyć na włosy. Henny z powodzeniem używa się do różnych celów od setek lat

Ważne jest, aby kupować hennę dobrej jakości bez żadnych zanieczyszczeń i sztucznych dodatków, takich jak pestycydy i sztuczne substancje barwiące.

Henna do włosów powinna być całkowicie naturalna i wolna od chemii. Mieszanki do farbowania włosów henną mogą występować w różnych kolorach i odcieniach, jak bordo, brąz, blondy i czerń, i zawierają także różne ilości indygo i kasji zmieszane z czystą henną w celu uzyskania różnych odcieni koloru. Jeśli używasz naturalnej roślinnej henny do farbowania włosów, nie mieszaj jej z sokiem z cytryny, ponieważ może to prowadzić do wysuszenia włosów, ale da wspaniały tatuaż z henny na ciele. Nigdy nie mieszaj soku z cytryny lub olejku do brązów lub kolorów uzyskiwanych z indygo, ponieważ zablokują działanie i prawidłowe wybarwianie henny na włosach. Większość kolorów włosów farbowanych henną to naturalne kolory ziemi. Jedyny sposób na uzyskanie brązów, czerni, mahoniu, czerwieni czy złocistych blondów wykorzystuje glinkę, indygo, amlę i cassię w różnych proporcjach, jak henna Pole Henny chłodny, jasny brąz Dhania. Hennę zbiera się raz w roku, w październiku. Jeśli plony są zbierane dwa razy w roku, jakość i składniki odżywcze gleby są zubożone, co powoduje, że henna wymaga dużo dodatkowego czasu, aby uwolnić barwnik. Naprawdę świeża henna barwi zaraz po wymieszaniu, podczas gdy starsza henna może uwolnić barwnik po wielu godzinach od wymieszania. Dobrej jakości świeża henna powinna zadziałać na włosach w 15 minut do godziny.