Hantle regulowane to sprzęt sportowy, który składa się z krótkich gryfów do hantli, obciążeń oraz odpowiednich do zestawu zacisków, które utrzymują wszystko w miejscu. Osprzęt ten używany jest najczęściej w treningu siłowym, ale może także być wykorzystywany przy okazji treningów fitness. Hantle regulowane pozwalają na regulację ich wagi poprzez zdjęcie lub dołożenie obciążenia, które występuje na gryfie. W taki oto sposób jesteśmy w stanie kontrolować zaawansowanie naszych treningów, a także możemy dostosować hantle pod aktualnie wykonywany trening.

Najpowszechniejszym podziałem hantli regulowanych jest ich klasyfikacja ze względu na materiał z jakiego zostały wykonane. Możemy wyróżnić trzy najczęściej spotykane rodzaje:
-hantle żeliwne,
-hantle bitumiczne,
-hantle stalowe.

Zestaw hantli regulowanych to idealny wybór dla użytkowników domowych siłowni, którzy nie chcą posiadać masy sprzętu siłowego, który zajmują bardzo dużo miejsca. Hantle regulowane są kompaktowe, posiadają także niższą cenę, niż zestaw wielu hantli stałych przez co są tak bardzo cenionym na rynku wyposażenia siłowni sprzętem.

Hantle regulowane w domowej siłowni

Zestaw hantli regulowanych posiada w swoim zakresie dwa gryfy krótkie, które mogą występować w różnych długościach (w zestawie zawsze są tej samej długości), obciążenia, które zakładane są na gryfy (żeliwnego, bitumicznego, stalowego lub innego) oraz zacisków (sprężynowych lub śrubowych). Hantle regulowane są bardzo popularne wśród użytkowników domowych siłowni przede wszystkim na wygodę korzystania. Przy użyciu jednego zestawu hantli regulowanych jesteśmy w stanie wykonać trening całego ciała i to z podziałem na trudność wykonywanego ćwiczenia. Kolejnym aspektem, który jest ceniony podczas wyboru tego typu hantli jest ich kompaktowość. Dzięki możliwości odjęcia lub dodania obciążeń na gryf mamy możliwość zwiększenia lub zmniejszenia intensywności treningu. Dodatkowo, dzięki niewielkim wymiarom hantli możemy je łatwo przechowywać – co nie jest tak prostą sprawą w przypadku wielu hantli stałych. Przykładowe hantle regulowane: https://sport-blast.pl/hantle-regulowane

Ćwiczenia z hantlami regulowanymi

Hantle regulowane pozwalają na trening całego ciała, zarówno w ćwiczeniach siłowych jak i i tych z zakresu fitnessu. Regulacja wagi ułatwia dobranie odpowiedniego ciężaru do wybranego ćwiczenia. Partie mięśniowe, które są najczęściej ćwiczone przy wykorzystaniu zestawu hantli regulowanych są:
-bicepsy,
-tricepsy,
-barki,
ale także należy wspomnieć o możliwości treningu:
-pleców,
-brzucha,
-nóg.

Przykładowym ćwiczeniem na mięśnie brzucha może być skręt tułowia z hantlami w pozycji deski. Ustaw się w pozycji wyjściowej (w pozycji deski) trzymając hantle w dłoniach (oparte o podłoże). Wykonuj ruch rotacyjny ciałem w bok, podnosząc hantle, naprzemiennie, do góry. W momencie wykonywania tego ruchu pamiętaj o odpowiednim ustawieniu stóp – górna ma zawsze być lekko wysunięta do przodu. Gdyby ćwiczenie okazało się dla Ciebie zbyt trudne, wykonaj ruch tak samo, ale oprzyj jedno kolano o podłoże.