Oprogramowanie i Internet zmieniły świat od handlu przez rozrywkę po bankowość. Oprogramowanie nie jest już treścią wspierającą firmy jest obecnie niezbędnym elementem ich działalności.
Firmy wchodzą w interakcje z klientami za pośrednictwem oprogramowania dostarczanego jako usługi lub aplikacje online na wszelkiego rodzaju urządzeniach. Mogą również wykorzystywać oprogramowanie do zwiększania wydajności operacyjnej dzięki zwiększeniu kooperację przez takie działy jak logistyka, komunikacja i operacje. Projektowanie pisanie, i wdrażanie oprogramowania, nie jest rzeczą łatwą. Praca dużego zespołu programistów musi być odpowiednio koordynowana. W firmach programistycznych często pracę dzieli się na mniejsze zadania, realizowane w poszczególnych grupach. Aby praca szła sprawnie należy prowadzić stały nadzór nad wszystkimi poszczególnymi grupami pracowników. Dzięki temu można będzie zwiększyć tempo prac i częstotliwość oddawania do użytku kolejnych modułów oprogramowania. Pozwala to także eliminować błędy na bardzo wczesnym etapie. Automatyzacja i spójność pomagają zarządzać złożonymi lub zmieniającymi się systemami wydajnie i przy mniejszym ryzyku.
Pozwala im to ograniczyć straty wydajności i zaoszczędzić czas, warto przykładowo usprawnić komunikację pomiędzy poszczególnymi grupami projektu, dzięki temu możemy liczyć na szybsze wdrażanie rozwiązań. Zastosowanie rozwiązań typu devops wiąże się ze zmianą sposobu myślenia o tworzeniu oprogramowania. Aby uprościć, devops polega na eliminowaniu przeszkód między poszczególnymi zespołami tradycyjnie odizolowanymi od siebie. Dzięki devops zespoły współpracują ze sobą, aby zoptymalizować wydajność programistów i niezawodność operacyjną. Angażują się w częstą komunikację, poprawę wydajności i poprawę jakości usług oferowanych klientom. Biorą pełną odpowiedzialność za swoje usługi i generalnie wykraczają poza tradycyjne role lub stanowiska. Tego rodzaju podejście początkowo może wydawać się nieszablonowe, jednak korzyści z pewnością przekonają każdego.