Obecnie coraz więcej osób posługuje się podczas płatności kartami. Jest to bardzo wygodne, ponieważ nie musimy nosić ze sobą gotówki, kartę zawsze mamy przy sobie, a po gotówkę musimy podejść do bankomatu.

Za płatności kartą często możemy także liczyć na różnego rodzaju bonusy. Jednak płatności kartą za granicą mogą być dla nas niekorzystne ze względu na przewalutowanie czy też różnego rodzaju opłaty dodatkowe. Dlatego też turyści, którzy jadą za granicę najczęściej zabierają ze sobą trochę waluty która obowiązuje w kraju docelowym. Osoby które często podróżują po Europie widzą że warto mieć przy sobie trochę waluty euro, którą będziemy mogli zapłacić w większości krajów Unii Europejskiej. Jednak nie wszystkie kraje przyjęły wspólną walutę, jest to Chorwacja, Czechy, Węgry, Szwecja, Bułgaria, Rumunia oraz Polska. Wśród polaków bardzo popularnym kierunkiem letniego wypoczynku jest Chorwacja. Tam będziemy płacili kunami chorwackimi waluta ta obowiązuje w Chorwacji od 1994 roku. Zatem jeżeli będziemy opalać się na chorwackich plażach warto zabrać ze sobą trochę waluty. Przy da nam się ona kiedy będziemy chcieli dokonać drobnych opłat, przykładowo za komunikację miejską.

Oczywiście w wielu ośrodkach turystycznych nie będziemy mieli problemu, jeżeli będziemy chcieli zapłacić w euro.

Wiele sklepów przyjmuje bez problemu europejską walutę, trzeba jednak pamiętać że w takim przypadku kurs może być dla nas niekorzystny. Kiedy szukamy najkorzystniejszych opcji przewalutowania warto oczywiście sprawdzić ofertę wielu kantorów. Można oczywiście ceny sprawdzić w naszej okolicy, chyba ze posiadamy większą ilość waluty, wówczas warto zapytać o ceny w większej ilości punktów. W przypadku większej kwoty będziemy mogli negocjować ceny. Wiele kantorów podaje na swoich stronach internetowych aktualne oferowane kursy, co ułatwi nam decyzję. Jednym, z takich kantorów jest https://kantormax.net/, gdzie na bieżąco będziemy mogli śledzić kursy. Można oczywiście wstrzymać się z wymianą do czasu, kiedy kurs będzie dla nas najkorzystniejszy.