Prawdziwy powód, dla którego wybierasz fotel do salonu czy sypialni, to przede wszystkim wygoda.

Styl również ma znaczenie, ponieważ potrzebujesz fotela, który pasuje do wystroju Twojego domu, ale wybierasz konkretny materiał czy model, ponieważ jest wygodny i zachęca do relaksu. Znalezienie wygodnego fotela wymaga uwzględnienia wzrostu, wagi, sposobu siedzenia i środka rozłożenia ciężkości. Aby był wygodny, fotel powinien być idealnie dopasowany do Twojego rozmiaru i kształtu, a każda część powinna do Ciebie idealnie pasować. Na zbyt wysokim fotelu nie będzie możliwości wygodnego i długotrwałego siedzenia. Siedzisko jest prawdopodobnie najbardziej ważną cechą mebli tapicerowanych, ponieważ utrzymuje cały ciężar osoby, która na nich siedzi. Siedzisko fotela powinno być miękkie do siedzenia, ale jednocześnie powinno zapewniać mocne podparcie. Jeśli siedzenie za bardzo się zapadnie, będziesz musiał z trudem wstawać. Jeśli jest zbyt twarde, możesz poczuć się niekomfortowo nawet po krótkim siedzeniu na takim fotelu.

Twoje uda powinny być prostopadłe do podłogi, kiedy siedzisz w fotelu, ponieważ nie możesz czuć się komfortowo, jeśli kolana są skierowane w górę lub w dół.

Poszukaj siedziska odpowiedniej dla siebie wysokości. Większość foteli ma około 45 centymetrów wysokości przy siedzeniu, ale można znaleźć siedziska, które są wyższe lub niższe, aby dopasować się do kształtu i wysokości ciała. Jeśli jesteś wysoką osobą, poszukaj siedzenia o większej głębokości, które z łatwością pomieści długość twoich nóg. Mniejsza głębokość jest dobra, jeśli nie jesteś zbyt wysoki lub cierpisz na bóle w kolanach. Ważny jest również styl i kolor mebli tapicerowanych, a fotel turkusowy sprawdzi się w wielu zestawieniach. Oparcie fotela może być wysokie lub niskie, ale jest ono głównie po to, aby zapewnić podparcie odcinka lędźwiowego dolnej części pleców. Jeśli czytasz lub oglądasz telewizję na fotelu, możesz również chcieć mieć wysokie oparcie, które zapewnia pewne podparcie kręgów szyi. Fotele z niskimi oparciami są dobre do rozmów, ponieważ zazwyczaj siadasz w nich bardziej prosto, ale nie są one tak dobre do wieczornego relaksowania się.